Rolnicy dostaną od państwa prawie 5 mld złotych. Komisja Europejska zatwierdziła kolejny pakiet

Komisja Europejska zatwierdziła kolejny krajowy pakiet wsparcia dla sektora rolniczego. Polski rząd może więc wydać na wsparcie rolników kolejne 4,7 mld zł.

4 miliardy 700 milionów złotych - tyle wynosi polski program wparcia dla rolników, który zatwierdziła we wtorek Komisja Europejska. Celem jest wsparcie producentów rolnych, którzy obecnie borykają się z niedoborem płynności finansowej w związku ze wzrostem kosztów nawozów mineralnych oraz niestabilnością na rynku rolnym spowodowaną wojną rozpętaną przez Rosję.

Zobacz wideo

Komisja Europejska zgodziła się na dopłaty dla polskich rolników

Komisja uznała, że program zgłoszony przez polskie władze jest zgodny z unijnymi regułami oraz że jest konieczny, właściwy i proporcjonalny. Wartość pomocy nie może przekroczyć 250 tysięcy euro na beneficjenta i ma być przyznana najpóźniej do końca tego roku. To wsparcie finansowe rolników jest z budżetu krajowego, ale w tej sprawie potrzebna była zgoda Komisji Europejskiej, bo pomoc publiczna w Unii jest ograniczona. Komisja za każdym razem sprawdza, czy nie dochodzi do zakłócenia sytuacji na unijnym rynku.

Dzisiejsza decyzja to kolejna zgoda Brukseli na tak wysokie rządowe wsparcie dla rolników. W ubiegłym tygodniu Komisja zatwierdziła program w wysokości około sześciu miliardów złotych. Chodziło wtedy o dopłaty do ubezpieczeń dla producentów rolnych.

Dopłaty do pszenicy podniesione

W połowie maja rząd poinformował też, że podnosi wysokość dopłat dla rolników do pszenicy. Rząd stara się bowiem pozbyć kilku milionów ton zboża, które zalega w magazynach, by zrobić miejsce na nowe jeszcze przed żniwami. 

Dopłata do pszenicy wzrosła od 15 maja z 2200 zł do 3025 zł za hektar. Wsparcie do sprzedanych zbóż we wszystkich formach ma być udzielone wszystkim rolnikom do pierwszych 300 hektarów. Dopłaty dotyczą sprzedaży do 30 czerwca. 

Więcej o: