4 miliardy 700 milionów złotych - tyle wynosi polski program wparcia dla rolników, który zatwierdziła we wtorek Komisja Europejska. Celem jest wsparcie producentów rolnych, którzy obecnie borykają się z niedoborem płynności finansowej w związku ze wzrostem kosztów nawozów mineralnych oraz niestabilnością na rynku rolnym spowodowaną wojną rozpętaną przez Rosję.
Komisja uznała, że program zgłoszony przez polskie władze jest zgodny z unijnymi regułami oraz że jest konieczny, właściwy i proporcjonalny. Wartość pomocy nie może przekroczyć 250 tysięcy euro na beneficjenta i ma być przyznana najpóźniej do końca tego roku. To wsparcie finansowe rolników jest z budżetu krajowego, ale w tej sprawie potrzebna była zgoda Komisji Europejskiej, bo pomoc publiczna w Unii jest ograniczona. Komisja za każdym razem sprawdza, czy nie dochodzi do zakłócenia sytuacji na unijnym rynku.
Dzisiejsza decyzja to kolejna zgoda Brukseli na tak wysokie rządowe wsparcie dla rolników. W ubiegłym tygodniu Komisja zatwierdziła program w wysokości około sześciu miliardów złotych. Chodziło wtedy o dopłaty do ubezpieczeń dla producentów rolnych.
W połowie maja rząd poinformował też, że podnosi wysokość dopłat dla rolników do pszenicy. Rząd stara się bowiem pozbyć kilku milionów ton zboża, które zalega w magazynach, by zrobić miejsce na nowe jeszcze przed żniwami.
Dopłata do pszenicy wzrosła od 15 maja z 2200 zł do 3025 zł za hektar. Wsparcie do sprzedanych zbóż we wszystkich formach ma być udzielone wszystkim rolnikom do pierwszych 300 hektarów. Dopłaty dotyczą sprzedaży do 30 czerwca.