Niektóre osoby, które urodziły się pomiędzy 31 grudnia 1948 roku a 1 stycznia 1968 roku, mogą ubiegać się o wcześniejszą wypłatę emerytury. Dotyczy to jednak wybranej grupy zawodów. Komu przysługuje wcześniejsze świadczenie? Jakie warunki należy spełnić, aby je otrzymać?
Wcześniejsza emerytura przysługuje osobom, które pracowały w warunkach uznanych za szkodliwe dla zdrowia lub o znacznym stopniu uciążliwości. Dokładne rodzaje pracy uznanej za szkodliwą określono w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 roku. Informacje na ten temat można znaleźć także w zarządzeniu resortowym lub uchwale, w której wymienione jest konkretne stanowisko. Do prac wykonywanych w warunkach szkodliwych dla zdrowia lub o znacznym stopniu uciążliwości zalicza się m.in.:
To, czy zatrudnienie jest pracą w szczególnych warunkach, potwierdza pracodawca. Musi on wówczas dokonać odpowiedniego wpisu w świadectwie pracy zatrudnionego.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował także o pozostałych warunkach, jakie muszą spełnić urodzeni pomiędzy 1949 a 1968 rokiem, aby móc przejść na wcześniejszą emeryturę. Podstawowym kryterium jest osiągnięcie odpowiedniego wieku. Oprócz tego takie osoby muszą:
Co ważne, warunki te musiały być spełnione na dzień 31 grudnia 2008, co szczegółowo wyjaśnia ZUS.
Żeby uzyskać wcześniejsze świadczenie, trzeba złożyć wniosek
Do każdego wniosku, który jest niezbędny w przypadku starania się o wcześniejszą wypłatę emerytury, musi być dołączona odpowiednia dokumentacja. Przede wszystkim wnioskodawca powinien posiadać pismo potwierdzające okresy zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, udokumentowane przez pracodawcę. Do wniosku musi być dołączony także dokument potwierdzający okresy składkowe i nieskładkowe, a także wysokość wynagrodzenia otrzymywanego w okresach zatrudnienia lub ubezpieczenia. W przypadku niedostarczenia kompletu dokumentów wniosek zostanie odrzucony.