Komisja Europejska zdecyduje w sprawie przedłużenia zakazu importu z Ukrainy 4 produktów

W poniedziałek Komisja Europejska ma ogłosić decyzję w sprawie przedłużenia unijnego zakazu importu z Ukrainy pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika. Zakaz, który wygasa o północy, wszedł w życie 2 maja i zastąpił jednostronne blokady wprowadzone przez Polskę, Bułgarię, Słowację i Węgry.

Z ustaleń brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej wynika, że w Komisji wstępnie ustalono, by zakaz został przedłużony do września. Natomiast Ukraina naciska na natychmiastowe zniesienie blokady. Kluczowe w tej sprawie będzie stanowisko przewodniczącej Komisji Europejskiej, która do tej pory nie była zwolenniczką przedłużania restykcji. 

Wśród unijnych krajów i w Komisji pojawiły się głosy, by zakaz został zniesiony. - Mam nadzieję, że są to tylko pojedyncze głosy. Ja nie wyobrażam sobie tego, żeby to rozporządzenie nie było przedłużone - mówił w ubiegłym tygodniu w Brukseli polski minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus.

Zobacz wideo NBP toleruje wysoką inflację?

Zgodnie z porozumieniem Komisji Europejskiej z Polską, Bułgarią, Rumunią, Słowacją i Węgrami unijny zakaz miał obowiązywać do czasu ustabilizowania sytuacji na rynku. - W dalszym ciągu jeszcze Ukraina ma duże zapasy zboża, więc sytuacja pod tym względem się nie zmieniła - podkreślał komisarz do spraw rolnictwa Janusz Wojciechowski w niedawnej rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Radia Beatą Płomecką i zapowiadał, że będzie przekonywać do przedłużenia unijnej blokady.

Ukraina chce zaniesienia zakazu importu zbóż

Do jej zniesienia przekonuje z kolei Ukraina, która w ostatnich dniach nasiliła dyplomatyczne zabiegi w Unii. - Jesteśmy przeciwko kontynuowaniu zakazu. To stworzy dodatkowe problemy i będzie wykorzystywane przez Rosję - powiedział w ubiegłym tygodniu w Brukseli minister rolnictwa Ukrainy Mykoła Solski.

Jednak unijni urzędnicy, z którymi rozmawiała brukselska korespondentka Polskiego Radia, podkreślają, że nie wyobrażają sobie, by zakaz nie został przedłużony. - Nie można z dnia na dzień zdecydować o zakończeniu blokady, bez żadnego przygotowania. Konieczne są wcześniejsze uzgodnienia - powiedział jeden z urzędników.

Drugi z rozmówców Beaty Płomeckiej zwrócił uwagę, że unijny zakaz obowiązuje zaledwie miesiąc. - A to za wcześnie, by stwierdzić jednoznacznie, że sytuacja jest ustabilizowana - dodał.

Więcej o: