Nawet 5 tys. zł na zbieranie deszczówki. Jak otrzymać dofinansowanie?

W ramach programu Moja Woda można otrzymać dotację w wysokości do 5 tys. zł na instalację do gromadzenia wody opadowej. Wiadomo, że w tym roku ruszy kolejna edycja programu. Jakie są warunki uzyskania dofinansowania?
Zobacz wideo Woda musi być traktowana jako zasób środowiskowy, a nie infrastrukturalny

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) prowadzi program Moja Woda, który ruszył w czerwcu 2020 r. i potrwa aż do końca czerwca 2024 r. W ubiegłym roku nie zorganizowano nowego naboru do programu, ale wiadomo, że w tym roku ruszy nowa edycja. Dokładna data rozpoczęcia naboru wciąż nie jest znana.

Moja Woda. Nawet 5 tys. zł dotacji na zbieranie deszczówki

W poprzednich edycjach programu Moja Woda dotacja wynosiła do 5 tys. zł na jedno przedsięwzięcie, ale nie więcej niż 80 proc. kosztów kwalifikowanych instalacji wchodzących w skład przedsięwzięcia. Minimalna kwalifikowana kwota z kolei wynosiła 2 tys. zł. Dofinansowanie przysługuje właścicielom domów jednorodzinnych, którzy chcą zainstalować na terenie swojej działki zbiorniki retencyjne do zbierania deszczówki. Pieniądze z programu można przeznaczyć na zakup, montaż, budowę i uruchomienie instalacji takich jak zbiorniki retencyjne czy elementy do wykorzystania zatrzymanej wody.

Dotacje na zbieranie deszczówki. Gdzie złożyć wniosek?

Wnioski w ramach programu należy składać w czasie trwania naboru, do wojewódzkich oddziałów Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Należy zauważyć, że nie wszystkie pojemności zbiorników retencyjnych podlegały dofinansowaniu. Dofinansowanie przysługiwało wyłącznie w przypadku zakupu zbiornika podziemnego lub nadziemnego o pojemności nie mniejszej niż 2 tys. litrów. Istniała również możliwość zakupienia dwóch zbiorników nadziemnych o pojemności minimalnie 1000 litrów każdy.

Więcej o: