Ważne zmiany dla seniorów. ZUS ogłosił nowe limity. Ile można dorobić?

Dorabiający emeryci i renciści muszą pamiętać o nowych limitach zarobkowych. Po przekroczeniu limitu ZUS może nawet zawiesić wypłatę świadczenia. Jakie są nowe limity?
Zobacz wideo Czy Tusk okradł Polaków reformą OFE?

Limity dorabiania do emerytury obowiązują osoby, które pobierają świadczenie, ale nie ukończyły jeszcze powszechnego wieku emerytalnego, czyli 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Limity, które zwiększyły się od 1 czerwca, dotyczą rencistów i wcześniejszych emerytów.

Nowe limity dorabiania do renty i emerytury. ZUS przypomina

Jak przypominał ZUS na Twitterze, kwota graniczna, po której przekroczeniu renta lub wcześniejsza emerytura zostanie pomniejszona, wynosi 4987 zł brutto (wcześniej było to 4713,50 zł). Natomiast zawieszenie wypłaty świadczenia nastąpi po przekroczeniu kwoty 9261,60 zł (wcześniej było 8753,50 zł). Nowe limity obowiązują od 1 czerwca do końca sierpnia 2023 r. Ich wysokość jest uzależniona od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Według danych GUS, przeciętne wynagrodzenie w pierwszym kwartale 2023 r. wyniosło 7124,26 zł.

Kogo nie dotyczą nowe limity? Kto nie musi obawiać się zmniejszenia lub utraty świadczenia?

Osoby, które mają prawo do emerytury lub renty i do niej dorabiają, ale ukończyły już powszechny wiek emerytalny, nie są objęte limitami. Nie muszą się nimi przejmować także osoby pobierające rentę dla inwalidów wojennych, inwalidów wojskowych (o ile niezdolność do pracy powstała w związku ze służbą) lub osoby posiadające prawo do emerytury częściowej.  

Więcej o: