Zamrożenie cen prądu 2023. Niebawem upłynie termin składania wniosku. Kto zapłaci mniejsze rachunki?

Wkrótce upłynie termin składania wniosków o zamrożenie cen prądu. Wiele gospodarstw domowych może sporo zaoszczędzić, o ile dokumenty zostaną złożone odpowiednio szybko. Wyjaśniamy, kto i pod jakimi warunkami zapłaci mniejsze rachunki za energię elektryczną.

Wielu Polaków dotkliwie odczuło tegoroczne podwyżki cen prądu. Mieszkańcy naszego kraju mogą jednak zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną dzięki obowiązującym przepisom. Chodzi o zamrożenie cen prądu na poziomie z roku 2022. Aby skorzystać z tej możliwości, należy zmieścić się w ustawowo określonych limitach zużycia oraz złożyć odpowiednie dokumenty.

Zobacz wideo Studio Biznes odc. 160 [zawiera autopromocję]

Zamrożenie cen prądu 2023. Jaki limity zużycia energii elektrycznej przysługują gospodarstwom domowym?

Informowaliśmy, że w październiku ubiegłego roku Andrzej Duda podpisał ustawę o zamrożeniu cen prądu. Ustalono w niej, które gospodarstwa domowe zapłacą mniej za energię elektryczną. W ustawie określono następujące limity zużycia:

  • do 2 tys. kWh rocznie dla wszystkich gospodarstw domowych;
  • do 2,6 tys. kWh rocznie dla gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnościami;
  • do 3 tys. kWh rocznie dla rolników oraz rodzin z Kartą Dużej Rodziny.

Portal muratorplus.pl wskazuje jeszcze jeden istotny przepis obecny w omawianym akcie prawnym. Dotyczy on odbiorców, którzy między 1 października 2022 a 31 grudnia 2023 roku zmniejszą swoje zużycie o co najmniej 10 proc. w porównaniu z okresem 1 października 2021 - 31 grudnia 2022 roku. Takim klientom dostawcy prądu mają zaoferować w 2024 r. upust w wysokości 10 proc. kosztów energii elektrycznej z okresu październik 2022 - grudzień 2023.

Wniosek o zamrożenie cen prądu należy złożyć do 30 czerwca. Przy limicie do 2 tys. kWh nie jest on wymagany

Gospodarstwa domowe, które zmieszczą się w limicie zużycia do 2 tys. kWh rocznie, nie muszą składać żadnych dokumentów, żeby skorzystać z ulgi. Wniosek o zamrożenie cen energii elektrycznej dotyczy pozostałych dwóch limitów, jakie wymienia ustawa. W tych przypadkach wniosek należy złożyć do 30 czerwca bieżącego roku. Formularz można dostarczyć osobiście, wysłać pocztą lub posłużyć się platformą ePUAP i wykorzystać swój profil zaufany.

Zamrożenie cen prądu dla gospodarstw domowych, których limity zużycia to 2,6 tys. lub 3 tys. kWh, wymaga złożenia dokumentów poświadczających spełnienie warunków przewidzianych w ustawie. Są to:

  • w przypadku rolników - decyzja o wymierzeniu podatku rolnego za 2022 rok;
  • w przypadku rodzin - Karta Dużej Rodziny;
  • w przypadku gospodarstw z osobami z niepełnosprawnością - orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.

Wszystkie niezbędne dokumenty należy złożyć w spółce energetycznej, w której dane gospodarstwo domowe się rozlicza.

Więcej o: