Jutro sądny dzień dla banków i frankowiczów. Decyzja TSUE może kosztować 100 mld zł

15 czerwca to sądny dzień dla frankowiczów i banków. Wyrok w sprawie kredytów zaciąganych w szwajcarskiej walucie wydać ma bowiem TSUE. Jakie będzie miał znaczenie? Karolina Hytrek-Prosiecka w programie "Studio Biznes" porozmawia o tym z analitykiem, Ernestem Pytlarczykiem. W studiu pojawi się też Jadwiga Emilewicz, pełnomocnik rządu ds. polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej.
Zobacz wideo

15 czerwca TSUE ogłosi kluczowy wyrok dotyczący kredytobiorców frankowych i banków, w szczególności reguł wzajemnego rozliczenia po unieważnieniu umowy. Wiele wskazuje na to, że banki będą z orzeczenia niezadowolone.

TSUE może uratować frankowiczów. Kluczowe rozstrzygnięcie 15 czerwca

W lutym br. opinia Rzecznika Generalnego TSUE była bowiem korzystna dla frankowiczów. Sektor już ostrzega, że jeżeli wyrok będzie zbieżny ze stanowiskiem rzecznika, będzie to oznaczało spory cios dla całej branży. Kredytobiorcy liczą, że TSUE rozstrzygnie wreszcie kwestię, która wiele spraw frankowych do tej pory blokowała.

Co wyrok może oznaczać dla osób, które mają zobowiązania we frankach? Jak zareagują na niego banki? Karolina Hytrek-Prosiecka w programie "Studio Biznes" porozmawia o tym z analitykiem, Ernestem Pytlarczykiem. Czy dorobek frankowiczów może zostać zaprzepaszczony? A może polski system bankowy będzie musiał znaleźć aż 100 mld zł, by skutki orzeczenia pokryć? Próba odpowiedzi na to pytanie już w środę o godz. 12.00 na stronie głównej Gazeta.pl. 

W programie ukaże się też felieton Tomasza Korniejewa (autopromocja Moto.pl). Zobaczymy, czy miejski Lexus LBX, który powstał z myślą o Europejczykach, to faktycznie "coś dla mieszczuchów". Samochód będzie można zobaczyć z bliska i poznać jego ceny. 

Jak pomóc Ukrainie? "Studio Biznes" pyta Jadwigę Emilewicz

Prowadząca "Studio Biznes" porozmawia też z Jadwigą Emilewicz, która została właśnie pełnomocnikiem rządu ds. polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej. Jakie nowe możliwości pojawiają się dla polskich przedsiębiorców? Czego potrzebuje Ukraina w obliczu wojny i ostatniego aktu agresji, jakim było wysadzenie tamy na Dnieprze? W programie nie zabraknie też wielu innych ciekawych pozycji. Emisja na stronie głównej Gazeta.pl dziś o godz. 12.00. 

Więcej o: