Podatek od kur to potoczne określenie świadczenia nakładanego na hodowców drobiu. Nazwę tę stosuje się w odniesieniu do podatku gruntowego od przychodów z hodowli, chowu lub wylęgu. Jego wysokość jest uzależniona od liczby hodowanych sztuk. Przepisy określają, jakie kwoty muszą płacić poszczególni hodowcy. Niektórzy są całkowicie zwolnienie z podatku od kur, a inni płacą ponad 100 tysięcy złotych.
Jak zauważa Interia, osoby, które mają niewielkie hodowle drobiu, nie płacą podatku od kur. Są z niego zwolnieni wszyscy, którzy hodują nie więcej niż 600 sztuk kur. Drobni hodowcy cieszą się także innymi przywilejami, o czym możemy przeczytać na portalu spottedlublin.pl. Jeżeli dana osoba ma nie więcej niż 350 kur, nie jest wymagane posiadane zezwolenia na hodowlę, o ile nie ma ona charakteru działalności komercyjnej.
Zgodnie z polskim prawem nie jest wymagane także uzyskiwanie pozwolenia na budowę niewielkich kurników. Dotyczy to tych budowli, których powierzchnia nie przekracza 35 metrów kwadratowych, a konstrukcja przy dachu płaskim nie przekracza wysokości 4 metrów (przy stromym 5 metrów).
Hodowcy, którzy posiadają więcej niż 600 sztuk drobiu, muszą zapłacić podatek od kur. Istnieje 10 stawek świadczenia, a ich wysokość jest uzależniona od wielkości danej hodowli. Wspomniane stawki wyglądają następująco: