Chorwacja. Split wprowadził nowy zakaz dla turystów. Złamanie zasady grozi karą

Chorwackie miasto Split, popularny kierunek turystyczny Polaków, wprowadziło surowe kary za chodzenie po zabytkowym centrum miasta w niewłaściwym ubraniu. Mandaty mogą wynieść nawet 150 euro.
Zobacz wideo Jak wygląda chorwackie 20 centów? Ile kosztuje sushi, a ile wynosi prowizja w chorwackim bankomacie?

Na początku roku miasto Split wprowadziło surowe przepisy, które zabraniają noszenia bikini lub chodzenia bez koszuli po zabytkowym centrum miasta. W ten sposób chorwackie miasto chce walczyć z plagą rozebranych turystów. Podobne obostrzenie wprowadził wcześniej Dubrownik. Warto o tym pamiętać w kontekście nadchodzących wakacji.

Chorwacja. Złamiesz ten przepis? Zapłacisz wysoki mandat

Rada Miasta Split wprowadziła w życie nowy regulamin, zgodnie z którym osoby, które będą chodzić po historycznym centrum bez koszuli lub w bikini będą karane grzywną. Zgodnie z decyzją karani będą zarówno mieszkańcy miasta, jak i turyści. "W strefie A (centrum kulturalno-historyczne) obowiązuje zakaz przebywania w przestrzeni publicznej w kostiumie kąpielowym, bieliźnie lub bez ubrania" - brzmi decyzja miejskich radnych. Za złamanie przepisów grozi mandat w wysokości 150 euro. Zakaz noszenia bikini lub chodzenia bez koszuli obowiązuje w mieście od 1 stycznia 2023 roku.

Split wprowadził nowe przepisy. Kary za picie alkoholu i wyprowadzanie psa bez smyczy

Nowy regulamin obejmuje również inne kwestie. Mandat w wysokości 150 euro grozi również osobom pijącym alkohol w miejscu publicznym. Z kolei za wyprowadzanie psa bez smyczy grozi mandat 66,36 euro. "W strefie A (centrum kulturalno-historyczne) zabronione jest spożywanie napojów alkoholowych w miejscach publicznych z wyjątkiem ogródków lokali gastronomicznych" - czytamy w decyzji.

Więcej o: