Pranie może być tańsze. Jest kilka sposobów, które pomogą obniżyć rachunki za prąd i wodę

Pranie sprawia, że rachunki za prąd i wodę mogą znacząco obciążyć budżet domowy. Jest jednak na to kilka sposobów, które ułatwią oszczędność pieniędzy. Jak zrobić pranie przy najmniejszym nakładzie finansowym?

Rachunki stanowią znaczną część comiesięcznych wydatków. W wielu przypadkach, aby je obniżyć, włączamy urządzenia na krótszy czas lub rezygnujemy z niektórych udogodnień. Pranie jest obowiązkiem, z którego nie możemy zrezygnować, a w wielu przypadkach musi ono potrwać, aby pozbyć się plam. Niewiele osób wie, że są sposoby, które pozwalają na zaoszczędzenie pieniędzy.

Zobacz wideo Plama z truskawek na ubraniu? Podpowiemy, jak ją usunąć

Pranie może być tańsze. Jak zmniejszyć rachunki? Liczą się nawet pory dnia włączania pralki

Jedną ze wskazówek, aby zaoszczędzić pieniądze, jest specjalny tryb eco, który może wydłużyć czas prania, ale równocześnie oszczędza energię elektryczną. Metodą na tańsze pranie jest również zmniejszenie liczby obrotów wirowania i zastąpienie suszenia mechanicznego, suszeniem na świeżym powietrzu. Jak informuje INN Poland, u większości dostawców prądu energia jest tańsza między godziną 22:00 a 6:00 oraz między 13:00 a 15:00. Kolejną wskazówką jest regularne czyszczenie pralki. Gromadzenie się kamienia na grzałce powoduje zużywanie większej ilości prądu. Oszczędność umożliwi także wypoziomowanie urządzenia, ponieważ zmniejszymy w ten sposób jego awaryjność i konieczność poniesienia wydatku, jakim jest naprawa. 

Oszczędność podczas prania. Jakie sposoby pomogą obniżyć rachunki za prąd i wodę?

Jednym ze sposobów oszczędności prądu jest zmniejszenie temperatury prania do 30 stopni. Umożliwi to odświeżenie ubrań bez ponoszenia nadmiernych kosztów. Wadą tego rozwiązania jest możliwe niedopranie się mocno zabrudzonej odzieży. Jeśli posiadamy spory zapas ubrań na zmianę i dodatkowy kosz na pranie przy małym zróżnicowaniu kolorów można podzielić pranie na mocno zabrudzone i mniej. W taki sposób można uzbierać cały kosz mocno brudnej odzieży nastawianej na większą temperaturę i drugi kosz odzieży do odświeżenia na 30 stopni.

Proces załadowania pralki jest istotnym aspektem oszczędności, ponieważ wrzucanie zaledwie kilku rzeczy sprawi, że zostanie zmarnowane mnóstwo wody oraz prądu. Takie rozdzielenie będzie bardziej ekonomiczne niż dwa prania robione w większym odstępie czasowym, ale z wymieszaną ilością rzeczy i cieplejszą temperaturą. Uporczywe plamy można zwalczać praniem ręcznym, ponieważ pralka nie zawsze może sobie z nimi poradzić. Zużyjemy wtedy mniej wody i jeszcze mniej prądu.

Więcej o: