Osoby, które wychowują co najmniej czworo dzieci, od stycznia ubiegłego roku mogą skorzystać z ulgi 4 plus. Jest to ulga podatkowa, która pozwala na zaoszczędzenie konkretnej kwoty, którą musielibyśmy odprowadzić od przychodów. Jakie warunki należy spełnić, aby kwalifikować się do otrzymania tej ulgi?
Według informacji dostępnej na stronie podatki.gov.pl ulga dotyczy przychodów uzyskanych z pracy na etacie, umowie zleceniu, działalności gospodarczej oraz z zasiłku macierzyńskiego. Jednym z głównych warunków jest osiągnięcie rocznych przychodów w kwocie maksymalnie 85,528 zł u każdego z rodziców lub opiekunów. Kolejną istotną kwestią, aby móc ubiegać się o ulgę podatkową, jest wykonywanie władzy rodzicielskiej, pełnienie funkcji opiekuna prawnego albo rodziny zastępczej. W przypadku pełnoletnich i uczących się dzieci warunkiem jest wykonywanie obowiązku alimentacyjnego albo sprawowanie funkcji rodziny zastępczej. Ulga dotyczy zarówno małoletnich, jak i pełnoletnich. W przypadku dorosłych wychowanków muszą mieć oni mniej niż 25 lat, uczyć się i nie uzyskiwać:
- w łącznej wysokości przekraczającej dwunastokrotność kwoty renty socjalnej określonej w ustawie z dnia 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej w wysokości obowiązującej w grudniu roku podatkowego. Dodatkowo rodzic może skorzystać z ulgi, nawet jeśli czwarte dziecko urodziło się w grudniu.
Niektóre rodziny nie mogą skorzystać z ulgi 4 plus, nawet jeżeli spełniły wyżej wymienione wymagania. Jest to spowodowane wyłączeniem konkretnych źródeł przychodów:
Istotną wytyczną w ubieganiu się rodzin o ulgę podatkową jest przebywanie dziecka w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie. Jeżeli zostało ono umieszczone w ciągu roku podatkowego w takiej instytucji za orzeczeniem sądu, nie jest uwzględniane przy ustalaniu prawa do otrzymania ulgi przez rodzica lub opiekuna prawnego.
Oświadczenie można samodzielnie zredagować lub skorzystać ze wzoru na końcu przewodnika na stronie podatki.gov.pl. W oświadczeniu trzeba poinformować o spełnieniu warunków potrzebnych do skorzystania z ulgi. Zwolnienie zostanie zastosowane przez pracodawcę lub zleceniodawcę najpóźniej od następnego miesiąca po złożeniu dokumentu. W rozliczeniu rocznym należy również złożyć informację PIT-DZ o liczbie dzieci i ich numerach pesel.