Sejm przyjął emerytury stażowe dla nauczycieli. Ile ma wynieść świadczenie i kto je może otrzymać?

Nowelizacja Karty Nauczyciela, która wprowadza emerytury stażowe zakłada, że od 2024 r. nauczyciele zyskają możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę po 30 latach pracy. Nowe przepisy zaakceptował już Sejm. Wiadomo też, jaką kwotę z ZUS otrzymają nauczyciele, którzy zdecydują się skorzystać z emerytur stażowych.

16 czerwca Sejm przyjął nowelizację Karty Nauczyciela. Jednym z najważniejszych zapisów projektu uchwalonego przez posłów jest możliwość korzystania od przyszłego roku z emerytur stażowych. Aby przejść na wcześniejszą emeryturę, nauczyciel będzie musiał spełnić kilka warunków. Przedstawiono również wyliczenia pokazujące, ile wyniesie świadczenie dla nauczycieli, którzy przejdą na wcześniejszą emeryturę.

Zobacz wideo Studio Biznes odc. 160 [zawiera autopromocję]

Nowelizacja Karty Nauczyciela. Na jakich zasadach będzie można skorzystać z emerytur stażowych?

Jak poinformował "Fakt", nowe przepisy będą dotyczyły tych osób, które przed 1 stycznia 1999 r. rozpoczęły pracę na stanowisku nauczyciela, wychowawcy lub innego pracownika pedagogicznego. Ustawodawca określił także inne wymogi, które muszą zostać spełnione, aby dana osoba mogła skorzystać z emerytur stażowych. Do przejścia na wcześniejszą emeryturę będą uprawnieni jedynie ci nauczyciele, którzy posiadają udokumentowany okres składkowy wynoszący min. 30 lat, w tym co najmniej 20 lat pracy "przy tablicy".

Na wcześniejszą emeryturę nauczyciele mają przechodzić rocznikami, zgodnie z następującymi zasadami:

  • 1 września 2024 r. z emerytur stażowych skorzystają nauczyciele urodzeni przed 1 września 1966 r.;
  • 1 września 2025 r. - nauczyciele urodzeni po 31 sierpnia 1966 r., a przed 1 września 1969 r.;
  • 1 września 2026 r. - nauczyciele urodzeni po 31 sierpnia 1969 r.

Nauczyciele, którzy przejdą na emeryturę stażową, będą mogli dorabiać na pół etatu. Wprowadzane przepisy zakładają jednak ograniczenia w wysokości uzyskiwanych w ten sposób przychodów. Po przekroczeniu ustalonych limitów świadczenie zostanie zmniejszone. ZUS może również zdecydować o zawieszeniu wypłacania w takim przypadku emerytury stażowej.

Emerytury stażowe dla nauczycieli. W jaki sposób ZUS będzie obliczał wysokość świadczenia?

Wysokość emerytur stażowych ma być obliczana dokładanie tak samo, jak ma to miejsce w przypadku osób, które zaczynają pobierać świadczenie w wieku powszechnym. Oznacza to, że im wcześniej nauczyciel zdecyduje się przejść na emeryturę, tym niższe będzie jego świadczenie. Z prognoz przedstawionych przez resort edukacji wynika na przykład, że nauczycielka, które zdecyduje się skorzystać z emerytury stażowej mając 53 lata, będzie mogła liczyć na ok. 2,3 tys. zł brutto z ZUS.

"Głos Nauczycielski" zauważa, że Sejm odrzucił poprawki do projektu, które zostały zgłoszone przez Związek Nauczycielstwa Polskiego. Związkowcy chcieli m.in. zagwarantowania, że emerytura stażowa nie będzie niższa od minimalnej oraz umożliwienia nauczycielom otrzymującym emerytury stażowe pracy w szkole na pełnym etacie. Teraz projektem nowelizacji Karty Nauczyciela zajmie się Senat.

Więcej o: