IKEA przestanie sprzedawać słodycze firmy Mondelez. W tle wojna w Ukrainie

IKEA ma w swoim asortymencie nie tylko meble, ale także słodycze. Część z nich to marka własna, a niektóre, jak czekolady Milka, czy ciasteczka Oreo pochodzą z koncernu Mondelez. Szwedzki gigant zapowiedział, że produkty Mondelez znikną z półek. Jako oficjalny powód jest podane rozwijanie "własnych wyrobów cukierniczych pod marką IKEA", ale w tle pozostaje fakt, że Mondelez wciąż prężnie działa na rosyjskim rynku.

Sieć sklepów IKEA wycofuje ze sprzedaży produkty firmy Mondelez. Jak podają wiadomościhandlowe.pl, polski oddział, uzasadniając tę decyzję, powołuje się na rozwój słodkości pod marką własną.

Decyzja o wycofaniu tych produktów (Mondeleza - red.) wynika z długoterminowej strategii związanej z rozwojem własnych wyrobów cukierniczych pod marką IKEA. Już od wielu lat Ikea stawia na produkty cukiernicze pod marką IKEA i stale rozwija własną ofertę wyrobów czekoladowych i słodyczy

- przekazała Aneta Gil, liderka ds. komunikacji zewnętrznej IKEA Retail.

Zobacz wideo Putin wepchnął Finlandię i Szwecję do NATO? Ekspertka: Rosja będzie miała dłuższą granicę do pilnowania

Polskie stanowisko jest identyczne z tym przekazanym przez szwedzki oddział sieci.

Wycofamy produkty Mondelez, które mamy w naszym asortymencie. Opieramy się przede wszystkim na długoterminowej ambicji posiadania jak największej liczby produktów IKEA w naszym portfolio. Od kilku lat koncentrujemy się na wyrobach cukierniczych marki IKEA i dalej rozwijamy własne produkty czekoladowe i cukierkowe

- mówił Mattias Hennius, rzecznik prasowy szwedzkiej IKEA, cytowany przez portal sweden.postsen.com.

Problemy koncernu Mondelez w Skandynawii

Choć IKEA twierdzi, że zakończenie współpracy z firmą Mondelez wynika z chęci rozwoju własnej marki, to w tle wciąż pozostaje wojna w Ukrainie. Szwedzkie media uważają, że jest to cichy bojkot ze strony sklepu meblarskiego, ponieważ koncern, do którego należy m.in. Milka, nie wycofał się z działalności w Rosji.

Co więcej, Mondelez przechodzi prawdziwy kryzys na runku w Szwecji i Norwegii. Wiele firm rezygnuje tam ze współpracy ze spółką. Wśród nich są m.in. Siły Zbrojne Szwecji, skandynawskie linie lotnicze SAS, szwedzki Związek Piłki Nożnej, a także wesołe miasteczko Liseberg w Goeteborgu. Z kolei w Norwegii z produktów koncernu Mondelez zrezygnowały m.in. linie lotnicze Norwegian oraz sieć hotelowa Strawberry.

Jednak warto podkreślić, że koncern, do którego należy IKEA, także nie do końca wycofał się z rosyjskiego rynku. Właściciel szwedzkiego giganta Ingka Group kontynuuje działalność w Rosji poprzez firmę Mega, która zarządza 14 centrami handlowymi. IKEA wstrzymała swoją działalność w marcu 2022 r., zamykając 17 sklepów stacjonarnych, a po jakimś czasie zamknięto również sklep internetowy.

Więcej o: