Kosmiczne zamieszanie wokół Elektrociepłowni Będzin. Ekspert mówi o "przekręcie". Premier chce reakcji KNF

- W przypadku Elektrociepłowni Będzin KNF powinien sprawdzić, kto rozpoczął ruch i kto sprzedawał - tak ostatnie wydarzenia wokół notowanej na warszawskiej giełdzie spółki komentuje w rozmowie z Gazeta.pl Piotr Kuczyński, analityk rynków finansowych z Domu Inwestycyjnego Xelion. Ogromny skok ceny jej akcji w ciągu kilku dni spowodował, że w sprawie wypowiedział się także premier Mateusz Morawiecki.

W czwartek premier Mateusz Morawiecki interweniował w sprawie notowań Elektrociepłowni Będzin. Jej notowania wzrosły bowiem niemal dziesięciokrotnie w zaledwie kilka dni. Wzrost nastąpił tuż przed tym, jak spółka ogłosiła podpisanie umowy z ORLEN Synthos Green Energy. 

Zobacz wideo Dlaczego PiS przeniósł konwencję z Łodzi do Bogatyni? Pytamy Pawła Szrota

"W związku z wątpliwościami ws. akcji EC Będzin zwróciłem się z prośbą do przewodniczącego KNF, aby w trybie pilnym przygotował raport, który będzie podstawą do dalszych kroków" - oświadczył premier Mateusz Morawiecki. Komisja Nadzoru Finansowego do sprawy odniosła się nieco wcześniej, informując, że poddaje notowania spółki gruntownej analizie. 

Nagły wzrost akcji skomentowali eksperci, którzy zwrócili uwagę, że sytuacje tego typu nie powinny mieć miejsca. Wygląda bowiem na to, że niektórzy o umowie Będzina mogli wiedzieć wcześniej. A to byłoby niezgodne z prawem. 

Ekonomista o dziwnych notowaniach EC Będzin: Kupujący na szczycie stracą pieniądze

Piotr Kuczyński, analityk rynków finansowych, Dom Inwestycyjny Xelion, w rozmowie z Gazeta.pl przyznał, że reakcja powinna być stanowcza. 

W przypadku Elektrociepłowni Będzin KNF powinien sprawdzić, kto rozpoczął ruch i kto sprzedawał. Tam może, ale nie musi, znaleźć się źródło tego przekrętu. Przekrętu, bo przecież kupujący na szczycie stracą pieniądze.

Ekspert stwierdził też, że tego typu dziwne zachowania kursów na świecie czasami się zdarzają. Zachowanie akcji EC Będzin jako żywo przypomina podobne akcje na Wall Street (giełda w USA). Początkiem był w 2021 roku szalony wzrost ceny akcji prawie bankruta GameStop (z 2 do 81 dolarów w 4 miesiące). Powód? Zmowa drobnych inwestorów w mediach społecznościowych - przypomina.

- To nie jedyny taki wzrost. Było ich więcej. Niektórzy w mediach zachwycali się siłą drobnych inwestorów. Ja zawsze twierdziłem i twierdzę, że przypadki GameStop czy EC Będzin szkodzą giełdom - stwierdził.

Tak drożały akcje EC Będzin

Na początku czerwca akcje niewielkiej spółki Elektrociepłownia Będzin kosztowały ok. 7 zł. W środę wyceniano je już na 70 zł (a w czwartek nawet ponad 80 zł). Tajemniczy rajd przykuł uwagę mediów. Okazuje się bowiem, że właśnie w środę - ale już po zakończeniu giełdowej sesji - firma ogłosiła partnerstwo z firmą, której partnerem jest Orlenu. "Ci, co wiedzieli, zarobili... Kryminał" - komentuje jeden z ekspertów. 

Andrzej Domański, Główny Ekonomista Instytutu Obywatelskiego wyjaśnia, dlaczego nienaturalny wzrost cen akcji powinien budzić obawy. "Dla osób nieinteresujących się giełdą -wyjaśnienie. Kurs spółki Będzin w ciągu kilku dni wzrósł 10-krotnie! Dlaczego? Do dziś nikt nie wiedział. Prawie nikt... Właśnie opublikowano informację, że na terenie spółki mogą być budowane elektrownie SMR. Ci, co wiedzieli, zarobili... Kryminał" - napisał w swoim komentarzu zamieszczonym w mediach społecznościowych. 

ORLEN Synthos Green Energy to spółka powołana przez PKN ORLEN S.A. i Synthos Green Energy S.A. Planuje rozpowszechnić modułowe reaktory jądrowe w Polsce, "przyczyniając się do efektywnej dekarbonizacji elektroenergetyki, ciepłownictwa oraz przemysłu". 

SPROSTOWANIE
"W materiale prasowym pt. ,,Kosmiczne zamieszanie wokół Elektrociepłowni Będzin. Ekspert mówi o "przekręcie". Premier chce reakcji KNF", opublikowanym w dniu 22 czerwca 2023 r. Na stronie www.next.gazeta.pl podano nieprawdę, że
a) Elektrociepłownia Będzin S.A. ogłosiła partnerstwo z firmą, której partnerem jest Orlen;
b) opublikowano informację, że na terenie spółki mogą być budowane elektrownie SMR;
Spółka nie ogłaszała partnerstwa z firmą, której partnerem jest Orlen. Nie opublikowano też informacji, że na terenie spółki mogą być budowane elektrownie SMR. Spółka poinformowała natomiast o zawarciu umowy o zachowaniu poufności z Orlen Synthos Green Energy, której przedmiotem była jedynie wymiana informacji w sprawie podjęcia możliwej współpracy.
Elektrociepłownia Będzin S.A. reprezentowana przez pełnomocnika:
Adwokat Monikę Pawlak"

Czym jest sprostowanie prasowe? (wyjaśnienia redakcji). Instytucja sprostowania stanowi szczególny mechanizm prawa prasowego pozwalający opinii publicznej na zapoznanie się ze stanowiskiem opozycyjnym w stosunku do opublikowanego i umożliwiającym zainteresowanemu zajęcie własnego stanowiska, za pośrednictwem tego samego środka przekazu. Przedmiotem sprostowania prasowego co do zasady nie jest badanie prawdziwości twierdzeń zainteresowanego, który przedstawia własną wersję zdarzeń, lecz ocena treści sprostowania pod względem rzeczowości, w związku z publikacją oraz pod względem zachowania wymogów formalnych.Więcej o: