Nawigacja podczas jazdy? Możesz dostać mandat. W te wakacje obowiązuje zaostrzony taryfikator

Policja może wystawić mandat za nieprawidłowe korzystanie z nawigacji podczas jazdy samochodem. Kary są wysokie, ponieważ podczas tegorocznych wakacji obowiązuje zaostrzony taryfikator mandatów. Czego powinni unikać kierowcy, aby nie otrzymać kary?

Polskie prawo nie zabrania korzystania z programów nawigujących przez kierowców. Jest jednak pewien haczyk, który może skutkować otrzymaniem mandatu. Policja może zwrócić uwagę na nieprawidłowe korzystanie z nawigacji przez kierowców, a w tegoroczne wakacje obowiązuje zmodyfikowany taryfikator mandatów.

Zobacz wideo Aplikacje, które przydadzą ci się do nawigacji

Korzystanie z nawigacji podczas jazdy samochodem. Za co można dostać mandat?

Istotnym aspektem korzystania z nawigacji jest jej rodzaj. Nawigacja samochodowa może być zainstalowana w pojeździe lub w razie sytuacji kryzysowej można otworzyć mapy w telefonie. W tym drugim przypadku należy pamiętać o kilku szczegółach. Przede wszystkim korzystanie z nawigacji nie powinno zagrażać bezpieczeństwu podczas jazdy. Art. 45 ust. 2 pkt 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym mówi, że "kierującemu pojazdem zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku". Jak informuje portal moto.pl, to oznacza, że podczas jazdy samochodem kierowca nie może ustawiać trasy w nawigacji, trzymając telefon w ręku.

Aby nawigacja w telefonie mogła być bezpiecznie ustawiona na cel podróży, kierowca powinien zatrzymać się na poboczu lub poprosić pasażera o pomoc. W celu zapewnienia sobie komfortu użytkowania nawigacji i uniknięcia mandatu można wyposażyć się w specjalny uchwyt, który pomoże przymocować urządzenie w polu widzenia, tak aby nie zasłaniało widoczności. To sprawi, że telefon będzie mógł być bezpiecznie wykorzystywany jako nawigacja samochodowa. W tegoroczne wakacje obowiązują zmiany w taryfikatorze mandatów, co sprawia, że za korzystanie w czasie jazdy z telefonu, który wymaga trzymania słuchawki przy uchu lub wpisywania tekstu, obowiązuje mandat 500 zł, a kierowca może otrzymać również 12 punktów karnych. 

Taryfikator mandatów. Podczas wakacji 2023 kierowcy mogą otrzymać wyższe kary od policji

Jak informuje portal autobaza.pl, od 17 września ubiegłego roku obowiązuje zaostrzony taryfikator mandatów. Oznacza to, że podczas tegorocznych wakacji kierowcy mogą otrzymać wyższe kary przy zatrzymaniu przez policję. Dodatkowo można spodziewać się otrzymania jednorazowo nawet 15 punktów karnych. Za jakie wykroczenia drogowe przewidziane są kary? Jak informuje portal moto.pl, mandatem zagrożone jest m.in.:

 • prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości - mandat 2,5 tys. zł,
 • przekroczenie dozwolonej prędkości o ponad 70 km/h - mandat 2,5 tys. zł,
 • wjazd na przejazd kolejowy w momencie, gdy zapory są już opuszczone, ich opuszczanie się rozpoczęło lub gdy ich podnoszenie się nie zakończyło - mandat 2 tys. zł,
 • wjazd na przejazd kolejowy, gdy sygnalizator pokazuje czerwone światło - mandat 2 tys. zł,
 • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu lub wchodzącemu na przejście - mandat 1,5 tys. zł,
 • omijanie pojazdu, który zatrzymał się, by ustąpić pierwszeństwa pieszemu - mandat 1,5 tys. zł,
 • jazda wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych - mandat 1,5 tys. zł.

Kierowcy, którzy popełnią te wykroczenia, mogą narazić się na jednorazową karę od policji w postaci 15 punktów karnych:

 • używanie pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu osoby znajdującej się w pojeździe lub poza nim,
 • kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka,
 • niezastosowanie się do sygnałów świetlnych,
 • przekroczenie dozwolonej prędkości o co najmniej 70 km/h,
 • niestosowanie się do zakazu wyprzedzania.

Pełna lista wykroczeń jest dostępna w artykule: Aktualny taryfikator mandatów 2023. Kierujący, którzy w ciągu ostatnich dwóch lat co najmniej dwa razy popełnili poważne wykroczenie, mogą otrzymać od policji mandat dwukrotnie wyższy od tego, który wskazuje taryfikator. Warto pamiętać o bezpieczeństwie swoim i bliskim, zwłaszcza w związku ze zbliżającym się okresem wakacyjnym.

Więcej o: