Zamknięcie transakcji planowane jest po otrzymaniu między innymi zgód urzędów antymonopolowych na przełomie 2023 i 2024 roku.
Wchodzimy na następny rynek, ten rynek to Austria. Dziś podpisaliśmy umowę na przejęcie 266 stacji w Austrii pod marką Turmöl. Jest to trzecia marka w stosunku co do wielkości detalu na tym rynku, ale również przejmujemy tam 14 procent rynku hurtowego
- podkreślił Daniel Obajtek.
Prezes Orlenu poinformował, że zyski wynikające z synergii spółek w ramach koncernu multienergetycznego przekroczą 20 miliardów złotych.
Zakładane synergie, które przewidywaliśmy, to była kwota ponad 10 miliardów złotych w ciągu 10 lat, ale to zostało zmodyfikowane. Już dziś te synergie na skutek połączeń nie tylko głównych spółek, ale i spółek zależnych w ciągu 10 lat przekroczą 20 miliardów złotych
- mówił Obajtek.
Prezes Orlenu podkreślił, że połączenie spółek już teraz przynosi znaczące efekty. - Tych, którzy nie wierzą w te 20 miliardów, pragnę poinformować, że w przeciągu paru miesięcy te synergie już uzyskały kwotę czterystu milionów złotych. Są to synergie związane z logistyką, zarządzaniem finansami, łańcuchami dostaw. Te synergie są udokumentowane. To jest bardzo ważna wiadomość, to 20 miliardów złotych pozwala nam być bardziej stabilnym - podkreślił prezes PKN Orlen.
"Oznacza to, że po sfinalizowaniu transakcji, będziemy posiadać trzecią największą sieć w tym kraju z ok. 10% udziałem w rynku. Austria to szósty zagraniczny rynek detaliczny, na którym będziemy oferować paliwa, umacniając pozycję w Europie Środkowej - nasza sieć stacji paliw będzie liczyła ponad 3.400 stacji. To znakomity dzień dla polskiej gospodarki" - napisał Obajtek na Twitterze.
Prezes Orlenu na konferencji mówił, że to nie koniec, ponieważ spółka planuje dalsze działania w Europie. "Nie kończymy akwizycji" - podkreślił Daniel Obajtek. Orlen, oprócz rynku polskiego, działa między innymi w Niemczech, na Słowacji, w Czechach, na Litwie.