5 lipca posłowie rozpoczną prace nad projektem ustawy, który przewiduje zwiększenie świadczenia 500 plus do kwoty 800 złotych miesięcznie. Przewodnicząca komisji, wicerzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości Urszula Rusecka powiedziała, że rząd podnosi świadczenie z uwagi na oczekiwania społeczne i obecną sytuację gospodarczą. Dodaje, że stanowi to lepsze zabezpieczenie dalszego rozwoju polskich rodzin. Rusecka wspomniała także, że są szanse na to, aby projekt został uchwalony na najbliższym posiedzeniu Sejmu, które odbędzie się jutro i pojutrze. Waloryzacja świadczenia do 800 złotych ma wejść w życie od 1 stycznia przyszłego roku.
21 czerwca br. ministerka rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg mówiła o zmianach ws. 500 plus na antenie Polskiego Radia 24. "Ustawa o zmianie świadczenia 500 plus na 800 plus jest w konsultacjach. Planujemy jeszcze w czerwcu, ewentualnie na początku lipca, przyjąć ją na Radzie Ministrów i jedno z lipcowych posiedzeń Sejmu zajmie się już tą ustawą" - powiedziała Maląg. Jednocześnie dodała, że według planów "projekt jeszcze w czerwcu, ewentualnie na początku lipca, zostanie przyjęty przez rząd".
Według zapowiedzi rządu jedyną rzeczą, jaka ma się zmienić w dotychczasowym świadczeniu, jest jego kwota. Pozostałe warunki mają zostać na starych zasadach. Tak jak do tej pory, 500 - a wkrótce 800 zł - będzie przysługiwało na każde dziecko, bez względu na dochód rodziny. Ministerka rodziny i polityki społecznej 1 czerwca w Żabiej Woli informowała, że regulacje, które zwiększą wysokość świadczenia z kwoty 500 złotych, zostaną przyjęte przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi.
"Dzisiaj [1 czerwca 2023 r. - red.] rozpoczynamy ścieżkę legislacyjną. Do okresu wyborów program zostanie przyjęty. Zasady programu będą takie jak do tej pory. Program 800 plus przede wszystkim ma służyć temu, aby pokazać, jak ważna jest rodzina. Rodzina powinna mieć wsparcie ze strony państwa i my to wsparcie cały czas realizujemy i realizować będziemy" - mówiła Maląg.
Zmiana wysokości świadczenia nastąpi automatycznie, bez konieczności składania kolejnych wniosków. Program Rodzina 500 plus funkcjonuje od kwietnia 2016 roku. Według informacji przekazanych przez ministerstwo, co miesiąc świadczenie trafia do blisko 7 mln dzieci, a łącznie na ten cel rząd wydał już ponad 230 mld złotych.