Bezpieczny Kredyt 2 proc. nie dla każdego. Ile trzeba zarabiać, by kupić mieszkanie? Ekspert wyjaśnia

Polacy mogą już składać wnioski o przyznanie dopłaty w ramach programu Bezpieczny Kredyt 2 proc. Eksperci podkreślają jednak, że znaczna część społeczeństwa nie skorzysta z tego wsparcia. Dla wielu przeszkodą w zakupie pierwszego mieszkania będą osiągane przez nich zarobki. Obliczono, jakie wynagrodzenie pozwoli na otrzymanie Bezpiecznego Kredytu 2 proc.

Od 3 lipca można składać wnioski o przyznanie Bezpiecznego Kredytu 2 proc. Aby otrzymać wsparcie finansowe na zakup pierwszego mieszkania, należy spełnić kilka warunków. Jednak nawet te osoby, które formalnie są uprawnione do skorzystania z rządowego programu, muszą osiągać odpowiednie zarobki, by kupno własnego lokum okazało się realną perspektywą. Ekspert z branży nieruchomości oszacował, jaka pensja pozwoli na otrzymanie Bezpiecznego Kredytu 2 proc.

Zobacz wideo Studio Biznes odc. 161 [zawiera autopromocję]

Ekspert tłumaczy, kto dostanie Bezpieczny Kredyt 2 proc. Wymagany dochód zbliża się do 6 tys. zł

Informowaliśmy, jakie są formalne warunki otrzymania Bezpiecznego Kredytu 2 proc. Program ten jest przeznaczony dla osób, które chcą kupić swoje pierwsze mieszkanie. O kredyt mogą ubiegać się osoby do 45. roku życia, a jego maksymalna wysokość to 500 tys. zł dla singli oraz 600 tys. dla małżeństw i rodzin z dziećmi. Beneficjenci programu Bezpieczny Kredyt 2 proc. będą przez 10 lat spłacać wyłącznie część kapitałową raty oraz odsetki przy oprocentowaniu ok. 2 proc. Resztę pokryje dopłata z budżetu państwa.

Główny analityk firmy HREIT Bartosz Turek obliczył, jakie zarobki pozwolą na skorzystanie z programu Bezpieczny Kredyt 2 proc., o czym możemy przeczytać na portalu inwestycje.pl. Ekspert założył, że osoba kupująca mieszkanie dysponuje wkładem własnym wynoszącym 20 proc. W takiej sytuacji zakup 35-metrowej kawalerki w mieście wojewódzkim będzie możliwy, jeśli zarabiamy ok. 4 tys. zł netto. Aby kupić 50-metrowe, dwupokojowe mieszkanie, średni dochód będzie musiał wynosić niemal 6 tys. zł netto.

Bezpieczny Kredyt 2 proc. Ile wyniesie pierwsza rata? Za dwupokojowe mieszkanie to nawet 2,5 tys. zł

"Fakt" przywołał także wyliczenia, które pokazują, ile wyniesie pierwsza rata Bezpiecznego Kredytu 2 proc. Będzie ona oczywiście uzależniona od wielkości oraz lokalizacji danego mieszkania. Eksperci sądzą, że w przypadku osób kupujących kawalerkę pierwsza rata wyniesie od ok. 936 zł do ponad 1,4 tys. zł. Przy zakupie mieszkania dwupokojowego może to być od 1,3 tys. do 2,5 tys. zł.

Więcej o: