Pomysł podwyższenia świadczenia 500 plus do wysokości 800 złotych miesięcznie dzieli Polaków. Według najnowszych badań CBOS 50 proc. ankietowanych popiera tę propozycję, ale 46 proc. jest jej przeciwnym.
Wśród badanych, którzy wybrali opcję "za" częściej pada odpowiedź "raczej popieram" (27 proc.) niż "zdecydowanie popieram" (24 proc.). Z kolei w gronie osób przeciwnych waloryzacji wygląda to odwrotnie. Ankietowani, którzy są "zdecydowanie przeciwni", stanowią 27 proc, a "raczej przeciwni" - 19 proc.
To nie wszystkie wnioski, do jakich prowadzi badanie. Osoby, które deklarowały poglądy prawicowe, w większości (69 proc.) są za podniesieniem świadczenia do 800 zł. Natomiast osoby identyfikujące się z lewicą (63 proc.) i politycznym centrum (55 proc.) częściej są przeciwko realizacji tego pomysłu.
Jak czytamy w komunikacie na stronie CBOS, badanie pod nazwą "Aktualne problemy i wydarzenia" zostało przeprowadzone w dniach od 5 do 18 czerwca 2023 roku, w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej, imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski. Liczba uczestników wyniosła 1054 osoby.
Już w środę posłowie rozpoczęli prace nad projektem ustawy, który przewiduje podniesienie świadczenia na dziecko do 800 złotych miesięcznie. Sejmowa komisja rodziny i polityki społecznej poparła ten pomysł.
Przewodnicząca komisji, wicerzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości Urszula Rusecka mówiła wcześniej, że rząd podnosi świadczenie z uwagi na oczekiwania społeczne i obecną sytuację gospodarczą. Jak dodała, stanowi to lepsze zabezpieczenie dalszego rozwoju polskich rodzin. Rusecka wspomniała także, że są szanse na to, aby projekt został uchwalony na najbliższym posiedzeniu Sejmu, które odbędzie się w czwartek i piątek. Waloryzacja świadczenia do 800 złotych miałaby wejść w życie od 1 stycznia przyszłego roku.