Pomidory droższe niż benzyna. McDonald's w Indiach podaje burgery bez jednego składnika

Ceny pomidorów w Indiach poszybowały w górę o kilkaset procent i są znacznie wyższe od cen benzyny. Część tamtejszych lokali sieci McDonald's zaczęła podawać więc burgery i wrapy bez pomidorów.

Cena detaliczna pomidorów w Nowym Delhi wynosiła w czwartek 120 rupii, tj. ok. 1,45 dolara za kilogram. To ponad pięć razy więcej niż na początku stycznia 2023 r. Dla porównania: litr benzyny w stolicy Indii kosztuje obecnie ok. 96 rupii, czyli ok. 1,16 dolara - podaje Agencja Bloomberga.

Zobacz wideo Co wpływa na ceny paliw? Czy jest szansa na obniżki? Pytamy Urszulę Cieślak

Indie mają bardzo drogie pomidory. Tańsza jest benzyna i diesel

W czerwcu i lipcu ceny pomidorów w Indiach zwykle są wyższe niż zazwyczaj z powodu niekorzystnej pogody. Jednak ulewne deszcze w niektórych regionach oraz wyższe niż zazwyczaj temperatury przyczyniły się do wzrostu cen tych warzyw aż o ponad 400 proc. Agencja Bloomberga wskazuje, że mieszkańcy Indii są tak uczuleni na punkcie wzrostu cen, że mogą zapoczątkować protesty.

Tymczasem media społecznościowe w Indiach zostały zalane memami na temat cen. Jeden z nich przedstawia biegaczy, a pierwszy z nich - podpisany jako "pomidor" - wyprzedza swoich konkurentów - podpisanych odpowiednio jako "obuwie", "benzyna" i "diesel", co pokazuje, że mieszkańcy Indii płacą obecnie znacznie więcej za pomidory niż za paliwa.

McDonald's w Indiach podaje burgery bez pomidorów

Na wzrost cen zareagował McDonald's. Amerykańska sieć fast foodów ogłosiła, że w wielu lokalach w Indiach burgery i wrapy są podawane bez pomidorów. Powodem tej decyzji jest nie tylko gwałtowny wzrost cen, ale też niska jakość.

"Pomimo naszych najlepszych starań, nie jesteśmy w stanie uzyskać odpowiednich ilości pomidorów, które przejdą nasze rygorystyczne kontrole jakości. Jesteśmy zmuszeni podawać produkty bez pomidorów" - napisał McDonald's w ogłoszeniach zamieszczonych w dwóch lokalach w stolicy Indii, które cytuje Agencja Reutera. Jak czytamy, produkty bez pomidorów podawane są w 10-15 proc. obiektów McDonald's w południowych i zachodnich Indiach.

Więcej o: