Pracujesz w nocy? Przysługuje ci specjalny dodatek. Ile wynosi od 1 lipca?

Od 1 lipca obowiązuje nowy próg płacy minimalnej. Wraz z nią w górę poszedł również dodatek dla pracowników zatrudnionych na zmianę nocną. Ile teraz wynosi finansowa rekompensata za specyficzne warunki pracy i jakie wymogi trzeba spełnić, aby go otrzymać?

Dodatek za pracę wykonywaną w nocy został wprowadzony z myślą o finansowym zrekompensowaniu pracownikom dyskomfortu spowodowanego aktywnością w porze snu. Jego wysokość uzależniona jest od obowiązującego wynagrodzenia minimalnego.

Zobacz wideo Bezpieczny Kredyt 2% - dla kogo, ile można zyskać?

Dodatek dla pracowników zmiany nocnej. W jakich godzinach i na jakich zasadach?

Dodatek do pracy w nocy przysługuje każdemu pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę, który swoje obowiązki wykonuje w porze nocnej (to jest pomiędzy godziną 21:00 a 7:00). Dla jego przyznawania nie ma znaczenia pełnione przez nas stanowisko (dotyczy także osób na wyższych pozycjach, np. kierowniczych) i rodzaj wykonywanej pracy (stała lub tymczasowa). Sposób obliczenia dodatku reguluje art. 151 Kodeksu Pracy, według którego wynosi on 20 proc. stawki godzinowej wynikającej z obowiązującej płacy minimalnej. Wypłacany jest on za każdą godzinę pracy na nocnej zmianie.

Ekstra pieniądze za pracę w porze nocnej. Jak liczony jest specjalny dodatek dla pracowników?

Płaca minimalna od 1 stycznia do 30 czerwca bieżącego roku wynosiła 3 490 zł brutto (to jest 2 709,49 zł na rękę). Jej wysokość została jednak zmieniona i od 1 lipca jest to już 3 600 zł brutto (a więc 2 783,86 zł netto). Właśnie tę kwotę dzielimy przez liczbę godzin przepracowanych przez nas w danym miesiącu na zmianie nocnej. Uzyskany w ten sposób wynik mnożymy przez 20 proc. W ten sposób otrzymamy kwotę dodatku za jedną przepracowaną przez nas godzinę w porze nocnej w danym miesiącu. Należy pamiętać, że ewentualne udowodnienie pracy wykonywanej na nocnej zmianie leży po stronie pracownika.

Więcej o: