JSW wypłaci pracownikom nagrody. Wysokość - do 11,5 tys. złotych

Jastrzębska Spółka Węglowa wyda ok. 230 mln złotych na nagrody dla swoich pracowników. Na jedną osobę ma przypadać od 7,5 tys. do 11,5 tys. złotych w zależności od zajmowanego stanowiska oraz "zaangażowania i osiągniętych wyników finansowych spółki".

Zgodnie z porozumieniem, jakie zostało zawarte we wtorek, pracownicy spółki mają otrzymać nagrody motywacyjne 21 lipca br. Początkowo były plany, aby pieniądze trafiły do pracowników, jeszcze w czerwcu przy okazji obchodów 30-lecia JSW, ale ostatecznie ustalono termin lipcowy. Według zapowiedzi premie mają wynosić od 7,5 do 11,5 tys. zł. Kwota ma zbyć indywidualnie ustalana. Maksymalną wysokość dostaną pracownicy zatrudnieni pod ziemią, 9,5 tys. zł ma przypadać osobom zatrudnionym w Zakładzie Przeróbki Mechanicznej Węgla, a 7,5 tys. zł brutto dla pozostałych pracowników.

Zobacz wideo Co rząd opozycji miałby do powiedzenia górnikom?

Jastrzębska Spółka Węglowa przeznaczy blisko 230 mln złotych na nagrody

O wysokości przyznanej kwoty mają decydować dyrektorzy danej jednostki organizacyjnej JSW. Łącznie na nagrody zostanie przeznaczone ok. 230 mln zł. "Kwota brutto wypłaconej nagrody motywacyjnej wyniesie około 230 mln zł i nie przekroczy ustalonego w porozumieniu z 8 lutego 2023 roku funduszu wynagrodzeń na rok 2023" - poinformowała JSW, cytowana przez bankier.pl. Wypłata nagród, które są przyznawane "za zaangażowanie i osiągnięte wyniki finansowe spółki" jest następstwem porozumienia płacowego, jakie zostało zawarte w lutym 2023 roku.

"Wysokość indywidualnej motywacyjnej nagrody, uzależniona jest od zaangażowania pracownika w wykonywanie obowiązków i zadań służbowych, ma charakter uznaniowy i nie może być przedmiotem roszczeń pracownika" - zapisano w porozumieniu, jak podaje portal. Według ustaleń, wynagrodzenia pracowników JSW w tym roku wzrosną średnio o 15,4 proc., co będzie kosztować spółkę ok. 580 mln złotych. Po analizie wyników za pierwszą połowę tego roku mają zostać podjęte rozmowy na temat kolejnych świadczeń. Jak można przeczytać na stronie spółki, wynik netto Grupy Kapitałowej JSW w pierwszym kwartale br. wyniósł 1,27 mld zł i był o 0,8 proc. wyższy niż w poprzednim kwartale.

Czym się zajmuje Jastrzębska Spółka Węglowa?

Jastrzębska Spółka Węglowa SA powstała 1 kwietnia 1993 roku. W jej skład weszło siedem przedsiębiorstw górniczych, które przekształcono w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa. W 2011 roku debiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Grupa Kapitałowa JSW jest największym producentem wysokiej jakości węgla koksowego hard w Unii Europejskiej i jednym z czołowych producentów koksu używanego do wytopu stali. Produkcja i sprzedaż węgla koksowego oraz produkcja, sprzedaż koksu i węglopochodnych stanowią podstawową działalność Grupy JSW. 

Więcej o: