Jacek Sasin poinformował o zgodzie na ważną inwestycję, która ma powstać w Polsce. "Mamy to! Jest akceptacja dla budowy małej modułowej elektrowni jądrowej w Polsce przez KGHM. Ministerstwo Środowiska wydało w tej sprawie decyzję zasadniczą. Inwestycje w atom zarówno ten wielkoskalowy, jak i mały nabierają rozpędu. Duży sukces" - napisał w mediach społecznościowych.
KGHM złożył wniosek o wydanie decyzji zasadniczej dla projektu budowy małej modułowej elektrowni jądrowej w kwietniu. - KGHM to jedna z największych polskich firm i jednocześnie jeden z największych w kraju odbiorców energii. Dlatego też oczywiste jest nasze zaangażowanie w projekty energetyczne, wśród których pierwszoplanowe znaczenie ma projekt jądrowy - komentował wówczas Tomasz Zdzikot, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A. - Transformacja energetyczna firmy w kierunku źródeł odnawialnych i reaktorów jądrowych, będzie też istotnym elementem całego polskiego miksu energetycznego - dodał.
Podpisanie umowy skomentował też John Hopkins, prezes i dyrektor generalny NuScale Power. - W globalnym wyścigu o szybkie zmniejszenie emisji na całym świecie technologia NuScale stanowi idealne rozwiązanie, aby osiągnąć ten cel klimatyczny, jednocześnie zapewniając dobrobyt gospodarczy. NuScale z dumą współpracuje z KGHM, doświadczonym liderem innowacji, i cieszymy się, że możemy wspólnie pracować nad kolejną erą zaawansowanego wdrażania czystej energii i stawić czoła kryzysowi klimatycznemu - stwierdził.
W 2022 roku KGHM podpisał z amerykańskim przedsiębiorstwem NuScale Power, LLC (dostawcą technologii jądrowej) umowę o prace wstępne stanowiącą pierwszy krok w procesie wdrożenia technologii SMR w ramach działalności biznesowej Grupy KGHM. Spółka zapewniała wówczas, że pierwsza elektrownia zostanie uruchomiona do 2029 roku.
Modułowa elektrownia jądrowa z reaktorem lekkowodnym dostarcza energię do wytwarzania energii elektrycznej, ciepłownictwa, odsalania, produkcji wodoru i innych zastosowań związanych z ciepłem procesowym. Mały reaktor modułowy (SMR) może wygenerować 77 MW energii elektrycznej przy użyciu bezpieczniejszej, mniejszej i skalowalnej wersji technologii reaktora ciśnieniowego.
SMR chce też budować w Polsce Orlen. W grudniu zeszłego roku prezes Daniel Obajtek zapewniał, że pierwsze obiekty zostaną uruchomione w ciągu trzech lat.