Andrzej Duda zarobił więcej, a Agata Kornhauser-Duda? Jej konto ZUS jest regularnie zasilane [KWOTY]

Z najnowszego oświadczenia majątkowego Andrzeja Dudy wynika, że wynagrodzenie prezydenta było o ponad 85 tys. zł wyższe niż w poprzednim roku. Ile zarobiła pierwsza dama? Jej konto ZUS zostało zasilone kwotą 83 tys. zł - wyliczył "Fakt".

27 marca Andrzej Duda wypełnił swoje zeznanie majątkowe za 2022 rok. Sąd Najwyższy opublikował je na stronie internetowej 14 lipca. Jak się okazuje, prezydent mógł liczyć na podwyżkę. Ile natomiast zarobiła pierwsza dama? Nic, ale państwo zasila jej konto ZUS.

Zobacz wideo Co to znaczy, że inflacja w skali miesiąca wyniosła 0 proc.? Wyjaśniamy

Oświadczenie majątkowe Andrzeja Dudy. Wzrost dochodów i kredyt hipoteczny

Z tytułu uposażenia prezydenta Andrzej Duda zarobił 367 668,82 zł brutto. Rok wcześniej zadeklarował 281 991,43 zł (wzrost o ponad 85 tys. zł). Ponadto ma ok. 150 tys. zł (współwłasność małżeńska) i ok. 200 euro oszczędności, a także polisę ubezpieczeniową w III filarze (wartą ok. 53 tys. zł). W deklaracji wymienił także:

  • spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkaniowego o powierzchni 79,4 metrów kwadratowych (współwłasność małżeńska),
  • działkę o powierzchni 325 metrów kwadratowych (użytkowanie wieczyste, majątek odrębny),
  • wynoszący 15210/31933 cz. udział w nieruchomości wspólnej - mieszkania o powierzchni 132,68 metrów kwadratowych z garażem o powierzchni 19,42 metrów kwadratowych.

Andrzej Duda musi także spłacić ok. 385 tys. zł kredytu hipotecznego na zakup mieszkania na kwotę 497 tys. zł.

Ile zarobiła pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda? Podniesie świadczenie o ok. 500 zł miesięcznie

Agata Kornhauser-Duda do 2015 roku była nauczycielką języka niemieckiego w II Liceum Ogólnokształcącym im. Jana III Sobieskiego w Krakowie. Jako pierwsza dama ma formalny zakaz pracy - nie pobiera więc wynagrodzenia z racji pełnionego urzędu i w związku z tym nie składa oświadczenia majątkowego. W 2019 roku Polski Instytut Praw Głuchych zaapelował o przyznanie jej pensji za "jej ogromną aktywność w kraju". Kornhauser-Duda odmówiła. Więcej na ten temat w artykule:

Choć pierwsza dama nie otrzymuje wynagrodzenia, państwo opłaca jej składki na ubezpieczenie społeczne, czyli także emerytalne. "Do tej pory dzięki dodatkowym składkom, konto ZUS żony prezydenta powinno zostać zasilone kwotą 83 tys. zł, do końca tego roku powinno to już być 99,6 tys. zł. To sprawi, że po osiągnięciu 60. roku życia, przechodząc na emeryturę, Agata Duda będzie mogła dzięki tym składkom podnieść świadczenie o ok. 500 zł miesięcznie" - wyliczyli dziennikarze "Faktu".

Więcej o: