Ogromny fundusz dla ukraińskiej armii. Politico: są plany w UE

Unia Europejska planuje utworzenie specjalnego funduszu wsparcia armii ukraińskiej na najbliższe cztery lata - donosi Politico. Jego wartość miałaby wynosić 20 miliardów euro. Pierwsze decyzje w tej sprawie mają zapaść jeszcze w czwartek.

O planach ws. założenia funduszu opowiedziało Politico kilku unijnych dyplomatów. Przyszły fundusz o wartości 20 mld euro ma rekompensować państwom członkowskim koszty zakupu i transportu amunicji, rakiet i czołgów dla Ukrainy. Z tych środków miałoby być także finansowane szkolenie ukraińskiego personelu wojskowego.

Zobacz wideo "Kościół to moja przemocowa i dysfunkcyjna rodzina" ["Jesteśmy rodziną" - serial o LGBT+ w Polsce]

Unia Europejska szykuje nowy fundusz, który ułatwi wspieranie Ukrainy

Chociaż Unia Europejska udziela już Ukrainie podobnej pomocy za pośrednictwem Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju, to odbywa się ona w transzach, które mogą być blokowane przez poszczególne państwa członkowskie. Ponadto środki z funduszu szybko się wyczerpują. Niedawno Wspólnota zwiększyła jego limit o 3,5 mld do 12 mld euro. Nowy fundusz, zamiast przekazywać pieniądze w imieniu całej UE, co wymaga zgody krajów członkowskich, miałby zwracać koszty zakupu broni, poniesione przez poszczególne kraje, co przyśpieszyłoby procedury. 

Nową propozycję finansowania ukraińskiego wojska przez kraje UE unijni ministrowie spraw zagranicznych rozpatrzą w czwartek podczas spotkania w Brukseli. Celem jest przyjęcie tej propozycji do jesieni. Fundusz miałby obowiązywać przez cztery lata, a Ukraina mogłaby z niego otrzymywać 5 mld euro rocznie. Przypomnijmy, że pod koniec czerwca szef unijnej dyplomacji Josep Borrell zaproponował zaplanowanie wsparcia militarnego UE dla Ukrainy jako długofalowego projektu mającego na celu strategiczne wzmocnienie jej zdolności obronnych.

NATO przekazuje kolejną broń Ukrainie

W ubiegłym tygodniu odbył się szczyt NATO. Zdecydowano na nim, że Niemcy przekażą Ukrainie broń i amunicję o wartości 700 mln euro.  W ramach nowego pakietu zbrojeniowego Niemcy zobowiązały się przekazać sąsiadowi Polski 25 czołgów Leopard 1, dwie wyrzutnie Patriot, 40 wozów bojowych Marder, pięć wozów opancerzonych oraz 20 tys. pocisków artyleryjskich, 5 tys. szt. amunicji dymnej. 

Z kolei Wielka Brytania podczas szczytu w Wilnie ogłosiła decyzję o przekazaniu Ukrainie 70 pojazdów bojowych i logistycznych oraz kilka tysięcy sztuk amunicji do czołgów Challenger 2. Ukraina otrzyma też wozy CVRT służące do prowadzenia rozpoznania. Londyn przeznaczy też 50 mln funtów na naprawdę sprzętu wojskowego. W ramach paktu pomocowego powstanie też centrum rehabilitacji, w którym pomoc uzyskają najciężej ranni ukraińscy żołnierze. 

Więcej o: