Ustawa z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn zawiera wszystkie niezbędne informacje, z którymi powinni zapoznać się wszyscy spadkobiercy oraz obdarowani. Na podstawie zawartych tam przepisów należy uiścić odpowiednią kwotę podatku. Jednak jest kilka wyjątków zawartych w przepisach, dzięki którym można uniknąć tego obowiązku.
Według Ustawy z dnia 26 maja 2023 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw osoby zobowiązane do opłacenia podatku od spadków i darowizn są podzieleni na trzy grupy podatkowe ze względu na stopień pokrewieństwa. Po wejściu w życie pakietu SLIM VAT 3 (od 1 lipca br.) podwyższeniu uległy kwoty, które są wolne od podatku. W związku z tym na największe zmiany mogą liczyć osoby, będące w I i II grupie podatkowej.
Zatem jeżeli kwota lub wartość otrzymanego spadku, lub darowizny nie przekracza wspomnianej wyżej kwoty, wówczas nabywca nie musi płacić podatku.
Z uiszczenia podatku mogą też zostać zwolnieni członkowie najbliższej rodziny. Jest to opisane w art. 4a ustawy. Mowa w nim o tzw. zerowej grupie podatkowej. Są do niej zaliczani współmałżonek, wstępni, zstępni, ojczym, macocha, ojczym, pasierb oraz rodzeństwo.
Te osoby mogą być całkowite zwolnione z podatku. Konieczne jest jednak zgłoszenie otrzymanej darowizny, przedkładając w urzędzie formularz SD-Z2 w czasie nie dłuższym niż sześć miesięcy od jej nabycia. Pamiętajmy, że dotyczy to również przekazania większej kwoty pieniędzy np. przelewem bankowym.
Na podstawie art. 4 i 4b ustawy w określonych przypadkach można też skorzystać z tzw. zwolnień przedmiotowych - to kolejny sposób, aby uniknąć opłacenia podatku. Dotyczą one m.in. działalności rolniczych, zapewnienia potrzeb mieszkaniowych czy ochrony zabytków.