UOKiK ujawnił nową piramidę promocyjną. Grzywna dla dwóch firm z programu partnerskiego Properly

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ukarał dwie firmy za niezgodny z prawem system promocyjny. Prezes UOKiK Tomasz Chróstny nałożył kary o łącznej wartości ponad stu pięćdziesięciu tysięcy złotych na spółki Wisepro Foctral i Vital Trading.

Spółki Wisepro Foctral i Vital Tradin działały niezgodnie z prawem w ramach systemu promocyjnego typu piramida. Wisepro Foctral założyła, prowadziła i propagowała program partnerski Properly dla traderów, a firma Vital Trading wspierała ją w aktywnościach promocyjnych oraz marketingowych - informuje UOKiK.

Zobacz wideo Próby i myśli samobójcze wśród nastolatków ["Jesteśmy rodziną" - serial o LGBT+ w Polsce]

UOKiK ukarał dwie firmy za piramidę promocyjną

"System promocyjny typu piramida to zakazana przez prawo nieuczciwa praktyka rynkowa, polegająca na budowie sieci sprzedaży poprzez obietnicę korzyści, uzależnionych przede wszystkim od wprowadzenia do systemu kolejnych osób" - podkreśla UOKiK. Properly to platforma szkoleniowa dla osób, które chcą zostać traderami i dokonywać transakcji na rynku Forex. Koszt takiego szkolenia wynosi od 1 do 4 tys. euro

Dodatkowo jednak Properly dawało możliwość przystąpienia do programu partnerskiego, w ramach którego dostawało się pieniądze za wprowadzanie do systemu kolejnych osób. Ponadto zarabiało się również na osobach, które do systemu wprowadziły te, które już wcześniej poleciliśmy. "UOKiK ustalił, że dochody z programu partnerskiego były zdecydowanie wyższe niż z tradingu, dotyczyło to zarówno dochodów przedsiębiorcy jak i poszczególnych traderów. Przykładowo jeden z traderów-partnerów uzyskał w analizowanym okresie z tradingu 533 euro, a z tytułu prowizji za wprowadzenie nowych osób kwotę 14 razy wyższą". Zdaniem prezesa UOKiK Tomasz Chróstnego takie systemy po pewnym czasie muszą upaść, bo wpłacane pieniądze trafią tylko do ich organizatorów i osób zajmujących wyższą pozycję w strukturze piramidy.

Kary dla firm i menedżerów

Obie firmy zostały ukarane grzywną o łącznej wysokości 156 587 zł. UOKiK nałożył także kary na dwie osoby zarządzające w spółce Vital Trading. Miłosza Cichockiego i Bartłomieja Zielińskiego, którzy byli jednocześnie udziałowcami drugiej spółki - Wisepro Foctral. Decyzje UOKiK nie są prawomocne.

"Internet i media społecznościowe ułatwiają szybką komunikację i budowanie zasięgów. To idealne środowisko dla nieuczciwych przedsiębiorców, decydujących się na tworzenie systemów promocyjnych typu piramida. Dlatego też podejmujemy intensywne działania, by efektywnie chronić konsumentów oraz wyeliminować te groźne i nieuczciwe praktyki rynkowe" - ostrzega Tomasz Chróstny.

Więcej o: