Emerytury w Niemczech, a w Polsce. Niemcy otrzymują świadczenia mniej zbliżone do pensji?

Wysokość średniej emerytury w Niemczech w porównaniu do minimalnej płacy odbiega od świadczenia oferowanego w Polsce. Jednak dziennikarze obliczyli, że pod względem konkretnych czynników można doszukać się ciekawych wniosków. Jak Niemcy prezentują się w porównaniu z Polską pod względem emerytur?

Lider lewicowej partii Dietmar Bartsch zapytał Federalne Ministerstwo Pracy o wysokość średniej emerytury w Niemczech. Ministerstwo wskazało, że świadczenie po 45 latach wynosi 1543 euro (ok. 6864 zł). Jak emerytura prezentuje się w porównaniu z Polską i czy Niemcy mają korzystniejsze warunki?

Zobacz wideo Co to znaczy, że inflacja w skali miesiąca wyniosła 0 proc.? Wyjaśniamy

Niemcy otrzymują mniej zbliżone emerytury do pensji pracowników, niż Polacy? Dziennikarze wyliczyli

Interia Biznes przeanalizowała, jak polscy emeryci wypadają na tle niemieckich seniorów. Dziennikarze przyjęli, że etat wynosi 160 godzin w miesiącu, co oznaczałoby, że Niemcy otrzymują najniższe wynagrodzenie w wysokości 1920 euro brutto. Kiedy porówna się płacę minimalną ze średnim wskaźnikiem świadczenia, można dostrzec, że miesięczna wypłata dla najstarszych mieszkańców jest równa 80,2 procent  tzw. najniższej krajowej. Jeśli przyjmie się analogiczny sposób wyliczenia proporcji emerytur dla Polaków, można zauważyć, że w Polsce taki wskaźnik wyniesie 96,7 procent.

Od 1 lipca minimalna pensja wynosi 3600 zł, natomiast w marcu ZUS wskazał, że średnia emerytura wyniosła 3482,63 zł brutto. To oznaczałoby, że polscy emeryci otrzymują świadczenia bliższe wynagrodzeniom pracowników, niż Niemcy. Dziennikarze zaznaczają, że porównanie jest jedynie poglądowe, ponieważ istotnym aspektem są również różne ceny w sklepach lub inna siła nabywcza pieniądza. Warto również pamiętać, że w Niemczech nie obowiązuje najniższa emerytura. W Polsce natomiast wyniosła ona w 2023 roku 1588,44 brutto.

Emerytury w Niemczech. Świadczenia cechuje dysproporcja

Według raportu emerytura mężczyzn w Niemczech po 45 latach wynosi 1637 euro, zaś kobiety otrzymują świadczenie w wysokości do 1323 euro. Różnice zachodzą również w położeniu geograficznym, ponieważ w zachodnich Niemczech mężczyźni i kobiety otrzymywali średnio 1605 euro miesięcznie po 45 latach pracy. Z kolei na wschodzie świadczenia wynosiły tylko 1403 euro. 

- Średnia emerytura w wysokości 1543 euro po 45 latach pracy to haniebny rekord polityki emerytalnej ostatnich dwóch dekad - powiedział Bartsch według portalu tagesschau.de, powołującego się na RND. Lewicowy polityk zażądał podwyżki emerytur o 10 procent, aby zrekompensować inflację wszystkim emerytom. 

Więcej o: