Na taką emeryturę może liczyć statystyczny Niemiec. Polityk niemieckiej lewicy: "wstyd"

Po 45 latach pracy średnia emerytura w Niemczech wynosi nieco ponad 1,5 tysiąca euro. Nadal mniej dostają kobiety i mieszkańcy byłej NRD.

Dokładnie 1543 euro – taką średnią emeryturę otrzymuje się w Niemczech po 45 latach pracy i opłacania składek na ubezpieczenie społeczne. Tak podają media niemieckiej sieci redakcyjnej RND, powołując się na odpowiedź udzieloną przez niemieckie Ministerstwo Pracy na pytanie szefa frakcji parlamentarnej partii Lewica Dietmara Bartscha.

Zobacz wideo Fotowoltaika i upały. Czy zawsze to przepis na sukces? I czy warto ją jeszcze zakładać?

Nadal wyraźna jest różnica między średnią wysokością emerytury kobiet i mężczyzn. Kobiety dostają średnio 1323 euro, podczas gdy mężczyźni mogą liczyć na 1637 euro. 

Ponad 30 lat po zjednoczeniu Niemiec wciąż widoczne są także różnice w emeryturach na zachodzie i wschodzie kraju, a więc na obszarze byłych Niemiec Zachodnich i NRD. Średnie emerytury wnoszą tam odpowiednio 1605 i 1403 euro miesięcznie.

Emerytury w Niemczech. "Wstyd"

"Średnio 1543 euro emerytury po 45 latach pracy to zawstydzający bilans polityki emerytalnej ostatnich dwóch dziesięcioleci" – skrytykował Dietmar Bartsch, cytowany przez RND. Jak dodał, fakt, że kobiety i mieszkańcy wschodnich Niemiec dostają mniejsze świadczenia świadczy o tym, "że jesteśmy daleko od sprawiedliwego systemu dającego wystarczające emerytury".

Polityk lewicy zażądał od rządzącej krajem koalicji SPD-Zieloni-FDP podniesienia emerytur jeszcze w tym roku o 10 procent. Jak mówił, nie może być tak, że "ministrowie, sekretarze stanu i emerytowani urzędnicy dostają 3 tys. euro dodatku inflacyjnego, a emeryci dalej tracą realną siłę nabywczą".

 
Więcej o: