800 plus wcześniej niż w 2024 roku? Opozycja ma pomysł, jak to zrobić. Poprawka już w Senacie

O godzinie 11 rozpocznie się trzydniowe posiedzenie Senatu. Izba zajmie się między innymi nowelizacją tegorocznego budżetu oraz ustawą zwiększającą świadczenie 500 plus do 800 złotych. Opozycja zgłasza poprawki, by przyśpieszyć waloryzację świadczenia.

Senatorowie zajmą się w środę zmianami w ustawie o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Zwiększają one świadczenie 500 plus do 800 złotych. Zmiana wysokości świadczenia nastąpi automatycznie, bez konieczności składania dodatkowego wniosku. 

Zobacz wideo Próby i myśli samobójcze wśród nastolatków ["Jesteśmy rodziną" - serial o LGBT+ w Polsce]

800 plus już w 2023 roku? Opozycja nie odpuszcza. W Senacie z poprawkami

Przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2024 roku. Gdy PiS zapowiedział waloryzację, Donald Tusk zaproponował, by ta obowiązywała już od czerwca 2023 roku. Poprawkę w tej sprawie w Sejmie złożyła posłanka Marzena Okła-Drewnowicz z klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej. Lewica złożyła z kolei poprawkę waloryzująca świadczenie od września bieżącego roku. Sejm na posiedzeniu 7 lipca przyjął ustawę zwiększającą 800 plus od nowego roku, poprawki zostały więc odrzucone.

Opozycja jednak nie odpuszcza i próbuje przeforsować szybszy termin wypłaty podwyższonego świadczenia w Senacie. - Zgłaszam poprawkę zwiększającą kwotę świadczenia 500 plus do 800 złotych od 1 czerwca 2023 roku. Źródłem finansowania jest ta rezerwa celowa – powiedział senator Kleina cytowany przez TVN24 za PAP. 

Z sali miały paść słowa, że poprawka zablokuje pomoc dla rolników. Ponadto już w maju poseł PiS Radosław Fogiel przekonywał, że propozycja 800 plus od czerwca jest niezgodna z przyjętą ustawą budżetową. Senacka komisja budżetu i finansów publicznych poparła jednak poprawkę. Wciąż musi ją przyjąć jeszcze Sejm, gdy wróci do niego ustawa. Istnieje jednak duże prawdopodobieństwo, że do tego nie dojdzie, bo rząd Zjednoczonej Prawicy ma w nim wystarczającą przewagę, by ponownie odrzucić poprawkę o szybszej waloryzacji 500 plus do 800 plus. 

Senat proponuje także zmiany w ustawie budżetowej 

Zmiany w budżecie zaproponowane przez senatorów przewidują zmniejszenie dochodów państwa o ponad trzy miliardy złotych, do kwoty 601,4 miliardów. Jednocześnie ustawa zakłada zwiększenie deficytu o 24 miliardy złotych - do 92 miliardów. W nowelizacji zaproponowano również wzrost wydatków do 693,4 miliardów złotych, co jest spowodowane między innymi zwiększeniem środków dla samorządów.

Więcej o: