800 plus dopiero od nowego roku. Ale Kaczyński już mówi o kolejnej podwyżce świadczenia

800 plus stało się już faktem. Podwyżka wejdzie w życie z początkiem 2024 roku. I choć PiS nie waloryzował świadczenia rodzinnego przez ostatnie siedem lat, to Jarosław Kaczyński już mówi o kolejnej jego podwyżce.

Po tym jak wprowadzono w 2016 roku 500 plus, świadczenie nie było waloryzowane. Rokrocznie traciło na wartości i w tym roku było w rzeczywistości warte nieco ponad 300 zł. Po siedmiu latach PiS w roku wyborczym w końcu zdecydował się podnieść świadczenie do 800 zł. W ubiegłym tygodniu Sejm przyjął ustawę i podwyżka ma obowiązywać od 1 stycznia 2024 roku.

Zobacz wideo Dorian opuszcza rodzinne Śliwice. "Boję się, że nasze drogi się rozejdą" ["Jesteśmy rodziną" - odc. 5. "Dorian"]

800 plus najpewniej wzrosnie - zapowiada Jarosław Kaczyński

Choć PiS przez tyle lat nie podnosił 500 plus, to teraz, po przyjęciu waloryzacji, prezes partii Jarosław Kaczyński mówi o kolejnej podwyżce. W wywiadzie dla "Super Expressu" polityk stwierdził, że waloryzacja od przyszłego roku została wykonana z "pewną nadwyżką".  

Ta podwyżka była konieczna. Tam, gdzie jest jedno dziecko, to 500 plus może odgrywać ważną rolę, a w rodzinie gdzie jest więcej dzieci jeszcze większą. W przyszłości ta suma zapewne znowu będzie podwyższona

- powiedział Jarosław Kaczyński. 

Jak tłumaczył, zdaniem polityków PiS 500 plus było wielkim krokiem i poprawiło sytuację w wielu rodzinach. Dodał, że jednocześnie świadczenie ma wpływ na wzrost gospodarczy i rozwój Polski. "Poziom życia znacznie się za naszych rządów podniósł. Polacy chcą żyć coraz bardziej z wysokich pensji, z dobrych zarobków. I my w następnych latach będziemy szli właśnie w tym kierunku" - mówił Jarosław Kaczyński. 

500 plus zamieni się w 800 plus. Kiedy pierwsza wypłata?

Zmiana, którą przyjął w ubiegłym tygodniu Sejm, oznacza, że rodzice lub opiekunowie prawni będą otrzymywać na jedno dziecko kwotę 800 zł. Pierwsze podwyższone świadczenia mają zostać wypłacone do 29 lutego 2024 r., z wyrównaniem od 1 stycznia. Wyższa kwota będzie wypłacana z urzędu - rodzice nie będą musieli składać dodatkowych wniosków. Natomiast wydatki budżetu państwa wzrosną o 24 mld zł. Według informacji przekazanych przez ministerstwo, co miesiąc świadczenie trafia do blisko 7 mln dzieci, a łącznie na ten cel rząd wydał już ponad 230 mld złotych.

Więcej o: