500 plus dla seniora. Rząd rozważa waloryzację, może wzrosnąć limit uprawniający do świadczenia

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej analizuje możliwość waloryzacji tzw. 500 plus dla seniora. Pojawiła się też informacja, że od przyszłego roku rząd zamierza podnieść limit uprawniający do otrzymywania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przekazało, że w resorcie "prowadzone są zaawansowane prace analityczne dotyczące skutków finansowych wprowadzenia waloryzacji świadczenia uzupełniającego" dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, nazywanego też "500 plus dla seniora". W mediach pojawiła się również informacja, że rząd zamierza wprowadzić inne zmiany dotyczące tego świadczenia.

Zobacz wideo Studio Biznes odc. 161 [zawiera autopromocję]

Rząd może zmienić zasady przyznawania 500 plus dla seniora. Wzrośnie limit uprawniający do świadczenia?

500 plus dla seniora przysługuje osobom, które nie są uprawnione do świadczenia pieniężnego finansowanego ze środków publicznych (np. emerytury) oraz tym, którzy takie uprawnienia posiadają, lecz łączna wysokość brutto pobieranych przez nich świadczeń nie przekracza 2 157,80 zł. Obecnie 500 złotych otrzymują jedynie te osoby, których świadczenia nie są wyższe niż 1 657,80 zł brutto miesięcznie. Pozostali otrzymują świadczenie pomniejszone zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę". Z informacji podanych przez "Fakt" wynika, że zasady te ulegną w przyszłym roku zmianie.

Dziennikarze podali, że modyfikacja będzie dotyczyła wysokości limitu uprawniającego do pobierania świadczenia. "Wzrośnie limit uprawniający do otrzymania 500 plus (dla seniora - red.). Zgodnie z przepisami powinien wzrosnąć co najmniej o wskaźnik inflacji - rząd planuje, że będzie to 12,3 proc." - napisano. W takiej sytuacji kryterium przyznawania 500 plus dla seniora wynosiłoby 2 423,21 zł. Z kolei limit wysokości świadczeń uprawniających do pobierania pełnej kwoty 500 plus dla seniora wzrósłby do poziomu 1 923,21 zł.

Świadczenie dla osób niesamodzielnych. 500 plus dla seniora dzięki waloryzacji mogłoby wynieść 700 zł

Jeśli Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zdecyduje się na waloryzację 500 plus dla seniora, będzie to pierwsza taka podwyżka od momentu wprowadzenia świadczenia w 2019 roku. "Fakt" zauważył, że uzależnienie wysokości waloryzacji od wskaźnika inflacji oznaczałoby wzrost kwoty świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji do ok. 700 złotych.

Więcej o: