Gorzka wiadomość dla miłośników czekolady. Zbiory kakao mają być niższe o jedną piątą. To wpłynie na ceny

Słodycze, w których jest czekolada, można wymieniać długo. I bez względu na to, kto, jaką formę tej słodkości preferuje, wszystkich czeka niebawem gorzka pigułka to przełknięcia. Będą nią nowe ceny ulubionych czekoladowych przysmaków.
Zobacz wideo Dorian opuszcza rodzinne Śliwice. "Boję się, że nasze drogi się rozejdą" ["Jesteśmy rodziną" - odc. 5. "Dorian"]

Informacje o tym, że ceny kakao wzrosły w ostatnim roku o ponad 25 proc., co przekłada się na wzrost cen czekoladowych słodyczy, informuje Bloomberg. Te smakołyki będą znacznie droższe - czytamy.

Gorzka wiadomość dla miłośników czekolady. Jej ceny bardzo się zmienią

Co doprowadziło do rosnących cen kakao? Choroby drzew oraz potężne deszcze w Afryce niszczą tamtejsze kakakowce - wyjaśnia Bloomberg. Wybrzeże Kości Słoniowej, które jest największym producentem kakao, uważa, że w porównaniu do ubiegłego roku, tegoroczne zbiory będą niższe o jedną piątą. Podobne szacunki ma inny duży producent kakao, Ghana. Ceny ziaren kakaowca bardzo podrożały, a najwięksi na świecie producenci czekolady, jak Hershey i Lindt, nie wykluczają więc podwyżek cen swoich wyrobów. 

Analitycy, cytowani przez "The Guardian", wskazują, że cukier, czyli kolejny ważny składnik czekolady, był również wyceniany na historycznie wysokim poziomie. - Główne regiony produkcyjne, szczególnie na Wybrzeżu Kości Słoniowej, które stanowi ponad 40 proc. światowej produkcji kakao, nawiedziły powodzie, wilgotność powietrza była wysoka przez wiele dni, a takie warunki powodują gnicie i choroby drzew" - powiedziała Pia Piggott, analityczka Rabobanku. - Jesteśmy w trudnej sytuacji. Producenci czekolady zmniejszą wielkość tabliczek czy batonów i prawdopodobnie podniosą ceny - wskazał z kolei Paul Joules, inny specjalista Rabobanku.

Brytyjski dziennik wskazuje, że światowy handel czekoladą szacuje się na ponad 1 biliona dolarów. Kakao jest produkowane z nasion tropikalnego drzewa kakaowego i pochodzi z Ameryki Południowej, ale obecnie większość jest produkowana w Afryce. Rynek kształtuje sytuacja w krajach, które są jego największymi producentami, a Wybrzeże Kości Słoniowej i Ghana są systematycznie wylesiane.

***

Więcej o: