Rosja zaatakowała ukraiński port zbożowy. Erdogan zadzwonił z apelem do Putina

Rosja w nocy zaatakowała Izmaił, ukraińskie miasto położone przy granicy z Rumunią. Z pomocą dronów ostrzelano m.in. magazyny zboża. Takie działania zdenerwowały Erdogana, który zaapelował do Putina, by ten nie eskalował napięć.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan wezwał prezydenta Rosji Władimira Putina, by nie eskalował napięć. Apel przekazany w rozmowie telefonicznej wystosował po tym, jak w nocy Rosjanie zaatakowali naddunajskie, portowe miasto Izmaił w Ukrainie. W porcie zawieszone zostały wszystkie operacje.

Zobacz wideo Statek wycieczkowy z Rosjanami przywitany protestem w gruzińskim porcie

Rosja zaatakowała port zbożowy

W nocy z 1 na 2 sierpnia Rosjanie uderzyli w port Izmaił w obwodzie odeskim, na granicy z Rumunią, który zlokalizowany jest na głównej, alternatywnej trasie eksportu zboża z Ukrainy od czasu, gdy Moskwa wycofała się z umowy zbożowej. W wyniku ataku dronów uszkodzone zostały silos zbożowy, elewatory, zbiorniki w terminalu, magazyny oraz budynki administracyjne. W czasie ataku po ziarno zmierzały trzy statki handlowe. Według niektórych doniesień jednostki cumowały już w pobliżu portu. 

W związku ostrzałem Erdogan przekazał Putinowi, że będzie angażował się w działania dyplomatyczne na rzecz przywrócenia inicjatywy zbożowej. Podkreślił, iż inicjatywa czarnomorska była pomostem pokoju. Ponadto umówili się na wizytę Władimira Putina w Turcji.

Atak na Izmaił potępił też prezydent Rumunii

Prezydent Rumunii Klaus Iohannis potępił rosyjski atak na ukraińską infrastrukturę cywilną w portowym mieście Izmaił.

Ciągłe ataki Rosji na infrastrukturę cywilną są niedopuszczalne. Są to zbrodnie wojenne i dodatkowo wpływają na zdolność Ukrainy do przekazywania swoich produktów żywnościowych potrzebującym na świecie

- napisał Klaus Iohannis na Twitterze.

Porozumienie, wynegocjowane przez Turcję i ONZ, pozwoliło Ukrainie eksportować zboże przez porty Morza Czarnego. W połowie lipca Rosjanie wycofali się z umowy, uniemożliwiając eksport zboża i regularnie ostrzeliwują ukraińską infrastrukturę agrarną.

Więcej o: