Do posła Konfederacji zapukał komornik. "Bogaty pan poseł i były europoseł robi uniki"

Janusz Korwin-Mikke nie odprowadzał składek na Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W konsekwencji jego oszczędnościami zajął się komornik. - Jak to jest, że bogaty pan poseł i były europoseł robi uniki, a fryzjerka, emerytka, mechanik samochodowy, czy nauczyciel taki ZUS płaci solidnie - skomentował Krzysztof Śmiszek z Lewicy. Poseł Konfederacji wciąż może się pochwalić sporym majątkiem.

Janusz Korwin-Mikke w oświadczeniu majątkowym za 2021 rok deklarował, że zaoszczędził ponad 110 tys. zł. Okazuje się, że znaczną część pieniędzy zajął mu komornik. - Przez 10 lat nie brałem emerytury, mimo że mogłem. Po czym ZUS się obudził i zamiast wypłacić mi świadczenie, zażądał ode mnie wpłat składek emerytalnych za te 10 lat - mówił w 2022 roku w rozmowie z "Super Expressem".

Zobacz wideo Czy Tusk okradł Polaków reformą OFE?

Janusz Korwin-Mikke: Zaczęli mnie golić. Opozycja: Bogaty pan poseł i były europoseł robi uniki

- Emeryturę pobieram od dwóch lat. Jak zaczęli mnie golić i będą mi ściągali dodatkowe pieniądze, no to, czym prędzej zacząłem pobierać emeryturę - wyznał polityk. Z opublikowanego przez posła Konfederacji oświadczenia majątkowego wynika, że ZUS upomniał się łącznie o 80 tys. zł. Z konta zniknęło mu kolejne 83 tys. zł, tym razem zabrane na wniosek wierzycielki, byłej współwłaścicielki jednej z nieruchomości. Do tej kwoty należy doliczyć około 25 tys. zł różnych kosztów operacyjnych oraz odsetek.

Fakt, że Janusz Korwin-Mikke nie odprowadzał składek na Zakład Ubezpieczeń Społecznych, oburzył opozycję. - Takie zachowanie przejawiają tylko oszuści i złodzieje, którzy liczą, że społeczeństwo się na nich jakoś zrzuci, że emerytura będzie płynęła, a oni będą przez całe swoje życie zachowywali się jak zwykli krętacze. Jak to jest, że bogaty pan poseł i były europoseł robi uniki, jeśli chodzi o płacenie danin publicznych, a fryzjerka, emerytka, mechanik samochodowy, czy nauczyciel taki ZUS płaci solidnie co miesiąc - ocenił w rozmowie z "Faktem" poseł Lewicy Krzysztof Śmiszek. - To, że świadomie łamał prawo, tylko pokazuje jego prawdziwe oblicze. Jeśli polityk, który ma pisać prawo i odpowiadać za jego przestrzeganie, łamie przepisy, powinien zostać ukarany - dodał Dariusz Joński z Koalicji Obywatelskiej.

Oświadczenie posła Konfederacji. Emerytura z UE, oszczędności w euro i działki

Mimo to Janusz Korwin-Mikke może pochwalić się swoimi dochodami. W minionym roku otrzymał 45 573,04 zł diety parlamentarnej i 150 492,13 zł uposażenia. Co więcej, pobrał 15 886,16 zł emerytury z ZUS. Z racji obejmowanej przez niego niegdyś funkcji europosła otrzymał 14 780,1 euro emerytury z Parlamentu Europejskiego. Zarobił także 5600 zł w Westa Druk Sp. z o. o., 4875 zł w 3S Media Sp. z o.o. oraz 1991,42 zł w Time S.A. Polityk do majątku zaliczył pożyczkę w wysokości 27 tys. zł udzieloną spółce Wolnorynkowy Sp. z.o.o. i 24 tys. euro oszczędności. Posiada także dom o powierzchni 188 metrów kwadratowych i 694-metrową działkę oraz pięć innych działek (łączną wartość oszacował na ponad sześć milionów złotych).

Więcej o: