300 zł na "Dobry Start" od rządu na wyprawkę starczy tylko, jeśli nie wliczymy w to podręczników

Rząd zaczął już wysyłać 300 zł z programu "Dobry Start", które są dofinansowanie dla rodziców dzieci w wieku szkolnym na wyprawkę. "Fakt" sprawdził, czy da się za to kupić wyprawkę szkolną za tę kwotę. Najbardziej problematyczne są podręczniki.

Pod koniec lipca do Polaków wysłano pierwsze przelewy w ramach rządowego programu "Dobry Start". Zapewnia on dofinansowanie wyprawki szkolnej w kwocie 300 zł na każde uczące się dziecko. Nabór wniosków ruszył 1 lipca br. i potrwa do 30 listopada 2023 r. 

Zobacz wideo Czarnek zapowiada zmiany w szkołach. "Będziemy dalej czynić starania"

Czy 300 zł wystarczy na wyprawkę?

"Fakt" w artykule "300 zł to za mało! Tyle kosztuje wyprawka do szkoły" przywołuje wypowiedzi rodziców, którzy jednoznacznie stwierdzają, że 300 zł to za mało na szkolną wyprawkę. Mimo tytułu i przytoczonych słów rodziców, wyliczenia tabloidu pokazują, że za tę kwotę da się kupić wyprawkę. A przynajmniej dla dzieci, które uczą się w podstawówce, bo dla nich podręczniki są darmowe od 2017 roku. W przypadku uczniów szkół średnich sytuacja jest gorsza, bo podręczniki potrafią kosztować 862 zł, wylicza strefaedukacji.pl na podstawie listy podręczników do 1 klasy liceum na rok szkolny 2023/2024 opublikowanej dla oddziału humanistycznego w jednej ze szkół. W przypadku licealistów oraz uczniów zawodówek i techników 300 zł nie pokryje więc nawet 1/3 wydatków na start szkoły. 

Ale dla dzieci z podstawówki te 300 zł według wyliczeń "Faktu" powinno starczyć na wyprawkę z nawiązką. W Auchan 1 sierpnia można było kupić już za 62,73 zł zestaw, w skład którego wchodzą: plecak, piórnik, cztery ołówki, cztery długopisy, 12 kredek, temperówka, farby akwarelowe, zeszyt 16,32 oraz 60 kartek, zeszyt do nut, klej w sztyfcie, plastelina 12 kolorów, nożyczki, gumka do ścierania, komplet geometryczny, blok techniczny, blok rysunkowy. Taki sam komplet w Biedronce (z wyjątkiem zeszytu do nut) to już koszt około 140 zł. W Lidlu we wtorek zapłacilibyśmy za niego niecałe 97 zł. 

Sprawa darmowych podręczników nie jest jednak tak prosta. Jeden z czytelników Onetu zwracał uwagę w 2022 roku, że o podręczniki trzeba dbać, a nawet jeden szlaczek - o który łatwo u 8 czy 10 latka - może skutkować koniecznością odkupienia książki. "Co roku sytuacja się powtarza i przynajmniej połowa rodziców musi odkupować nowe książki" - pisał pan Łukasz. Podobne problemy opisywał w 2018 roku Money.pl. "W jednej z mrągowskich podstawówek na 28 uczniów w klasie 25 musiało zapłacić za zniszczone książki. Szkoły naliczają opłaty nawet za te podręczniki, z których nikt więcej nie będzie już korzystać. (...) Okazuje się jednak, ze nie wszystkie szkoły mają problem z niszczeniem podręczników. Są placówki, w których takie przypadki właściwie się nie zdarzają" - czytamy na portalu. 

ZUS rozpoczął wypłatę środków z kolejnego świadczenia dla Polaków

Świadczenie 300 plus, jest przyznawane raz w roku. O świadczenie mogą się ubiegać rodzice albo opiekunowie dzieci do lat 20 (lub 24 w przypadku ucznia z niepełnosprawnością). Jednak wnioski mogą złożyć także sami uczniowie i studenci. Warunkiem jest osiągnięcie pełnoletności oraz fakt, że osoba ucząca się nie jest na utrzymaniu rodziców, ponieważ opiekunowie nie żyją lub ma ustalone od nich alimenty. Wnioski mogą być także złożone przez osoby prowadzące rodziny zastępcze lub usamodzielniane, które opuściły pieczę zastępczą. W tych przypadkach wniosek o świadczenie w programie "Dobry Start" może złożyć np. dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej.

Wnioski można składać do końca listopada, jednak są wyjątki. Po tym terminie pieniądze ze świadczenia można otrzymać, tylko w sytuacji, gdy dziecko powyżej 20. roku życia uzyska orzeczenie o niepełnosprawności po 30 listopada. Wnioski o przyznanie świadczenia można składać za pośrednictwem aplikacji mZUS, portalu Platformy Usług Elektronicznych, portalu Emp@tia oraz bankowości elektronicznej (logując się przez profil zaufany). Lista banków, które dają taką możliwość, została wyszczególniona na stronie ZUS-u. Rodzicom, którzy złożyli wnioski do końca sierpnia, pieniądze zostaną wypłacone najpóźniej 30 września 2023 r.

Więcej o: