Ukraina zdemontowała herb ZSRR z pomnika "Matki Ojczyzny". Zastąpił go trójząb

W Kijowie zdemontowano herb ZSRR z pomnika "Matki Ojczyzny" i zastąpiono go trójzębem. Ukraina wykorzystuje go jako jeden z istotnych symboli. Czemu dokonano takiej zmiany?

Na pomniku "Matki Ojczyzny" w Kijowie zdemontowano godło Związku Radzieckiego i zainstalowano trójząb. Wybrano ten symbol, ponieważ Ukraina wykorzystuje go jako jeden z symboli państwowych. W sobotę 5 sierpnia trójząb został dostarczony w okolice pomnika, ale warunki pogodowe opóźniły pracę nad jego instalacją do niedzielnego poranka.

Zobacz wideo Wolontariusze pomagają uprzątnąć katedrę w Odessie, która ucierpiała podczas rosyjskiego ataku 23.07

Ukraina zdemontowała herb ZSRR z pomnika "Matki Ojczyzny" w Kijowie. Zastąpił go trójząb

Według doniesień portalu suspilne.media rankiem 6 sierpnia ukraińscy himalaiści przyczepili trójząb do tarczy pomnika w Parku Słowiańskim w Kijowie. Następnie nad tarczą powieszono ukraińską flagę. Kolejnym etapem prac będzie spawanie. Prace mają zakończyć się do 23 sierpnia, ponieważ dzień później w Ukrainie jest obchodzone Święto Niepodległości. Zdjęcia pomnika zostały opublikowane w mediach społecznościowych.

"Stało się. Ukraiński trójząb jest na swoim miejscu. To był złożony, odpowiedzialny, historyczny projekt. Dziękuję wszystkim, którzy do tego doprowadzili - darczyńcom, projektantom, budowniczym, rzeźbiarzom, pracownikom Muzeum Wojny, wszystkim, którzy kibicowali tym zmianom i wspierali je" - napisał były minister kultury Ołeksandr Tkaczenko.

Kijów. Decyzję o demontażu radzieckiego herbu podjęto po głosowaniu. Ile kosztował projekt?

21 lipca 2022 roku zakończono głosowanie nad zmianą herbu. Tkaczenko poinformował wówczas, że za zastąpieniem herbu ZSRR trójzębem głosowało 85 procent respondentów. Radio Swoboda doprecyzowało, że w głosowaniu wzięło udział ponad 770 tys. osób. Obywatele chcą także zmienić nazwę rzeźby na "Matka Ukraina". W maju 2023 roku były minister zapowiedział przygotowanie dokumentacji i projektu zmiany herbu ZSRR na tarczy pomnika "Matki Ojczyzny". 30 lipca rozpoczęły się prace związane z demontażem radzieckiego herbu przedstawiającego sierp i młot na tle kuli ziemskiej w obramowaniu kłosów. Koszt projektu był szacowany na 28 mln hrywien. Monument "Matka Ojczyzna" został zbudowany w 1981 roku i znajduje się na terenie Narodowego Muzeum Historii Ukrainy w czasie II wojny światowej. Ponadto jest zabytkiem nauki i techniki o znaczeniu lokalnym. Pomnik uważany jest za najwyższą monumentalną rzeźbę w Europie.

Więcej o: