"Niemiecki żołnierz" obiecywał wspólną przyszłość. 55-latka z Lubelskiego straciła ponad 20 tys. zł

55-letnia kobieta padła ofiarą oszusta, który podawał się za niemieckiego żołnierza. Obiecywał wspólną przyszłość, a później nakłonił kobietę do przechowania sporej gotówki, która miała zostać przesłana kurierem. Na "opłaty celne" wyłudził od 55-latki ponad 20 tysięcy złotych.

Jak poinformowała Komenda Powiatowa Policji w Tomaszowie Lubelskim (województwo lubelskie), po raz kolejny do służb zgłosiła się kobieta, która została oszukana metodą "na żołnierza". 55-latka relacjonowała, że ich wirtualna znajomość rozpoczęła się na portalu społecznościowym. Osoba, która podawała się za niemieckiego żołnierza, przesłała jej zaproszenie do znajomych. 

Zobacz wideo Polacy tracą tysiące złotych przez oszustów. Co to jest phishing i jak się przed nim bronić? [TOPtech]

Tomaszów Lubelski. Obiecywał wspólną przyszłość, okradł ją z oszczędności 

"Kobieta zaproszenie przyjęła i korespondowała z rzekomym żołnierzem ponad miesiąc. Po zdobyciu zaufania 55-latki i zapewnieniach o wspólnej przyszłości oszust poprosił kobietę o przechowanie pewnej sumy pieniędzy" - czytamy w komunikacie mł. asp. Małgorzaty Pawłowskiej

"Żołnierz" twierdził, że miał otrzymać dużą nagrodę finansową za udział w działaniach wojennych w Syrii, tam też miał obecnie przebywać. 55-latka zgodziła się na przechowanie pieniędzy. Zgodnie z kolejnymi poleceniami przelewała więc określone kwoty na konto, które zostało wskazane przez oszusta.

"Przelewy miały umożliwić transport paczki z gotówką, która została wstrzymana w urzędzie celnym. Zapewnienia wydawały się na tyle wiarygodne, że kobieta dokonała kilku przelewów, na prawie 22 tys. zł" - informuje policja. Środki miały jednak nie być wystarczające, kobieta otrzymywała kolejne wiadomości o potrzebie wpłat. Wtedy postanowiła opowiedzieć o wszystkim rodzinie. Wspólne doszli do wniosku, że kobieta padła ofiarą oszustwa. 

Policja przestrzega: W wirtualnym świecie łatwo stworzyć fałszywą postać

Wyjaśnieniem sprawy zajęli się policyjni śledczy. Jednocześnie służby przypominają i apelują o ostrożność podczas nawiązywania internetowych znajomości. "Pamiętajmy, że w wirtualnym świecie łatwo jest stworzyć postać, która w rzeczywistości nie istnieje" - przestrzegają służby. 

Więcej o: