Aukcja koni w Janowie Podlaskim. El Esmera sprzedana za 810 tys. euro [ZDJĘCIA]

Na aukcji Pride of Poland w Janowie Podlaskim sprzedano 14 koni za łączną kwotę ponad 2,1 miliona euro. Najwyższą cenę na licytacji osiągnęła klacz El Esmera ze stadniny w Michałowie.
Zobacz wideo Skąd się biorą tak duże zyski banków w Polsce? Kiedy koniec bankowego El Dorado?

Na tegorocznej aukcji Pride of Poland, która odbyła się w niedzielę, wystawiono 24 konie arabskie czystej krwi - 22 klacze i dwa ogiery - w większości z państwowych stadnin w Janowie Podlaskim, Michałowie i Białce. O 5-letnią klacz El Esmera ze stadniny w Michałowie toczyła się zacięta rywalizacja. Ostatecznie najwyższą cenę -  810 tys. euro - zaoferował nabywca ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Janów Podlaski. Wyniki aukcji Pride of Poland 2023

Typowana na faworytkę Wildona - 9-letnia siwa klacz ze stadniny w Michałowie - została wylicytowana przez nabywcę ze Szwajcarii za 650 tys. euro. Natomiast za 170 tys. euro została sprzedana 3-letnia gniada Bogini Róż PA należąca do prywatnego właściciela. Jedną z najwyższych cen na aukcji uzyskała sprzedana za 112 tys. euro gniada Babetta z Janowa Podlaskiego. Pozostałe wylicytowane konie osiągały ceny od 17 do 81 tys. euro. Na tegoroczną aukcję zarejestrowało się ponad 40 kupujących m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Arabii Saudyjskiej, Szwajcarii, Szwecji, Syrii i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

W niedzielę w Janowie Podlaskim zostały rozstrzygnięte także czempionaty. Najlepszym koniem pokazu została Evett Magic, której właścicielem jest Tomasz Tarczyński. 7-latka została także czempionką w kategorii klaczy starszych. Natomiast Czempionem Polski wśród ogierów starszych został Złoty Medal, 11-latek ze stadniny w Michałowie.

Czempionat Polski klaczy rocznych zdobyła Wencedora ze stadniny w Janowie Podlaskim, wśród ogierów rocznych najlepszy był Poker Face KL ze stadniny Klikowa Arabians, wśród klaczy młodszych - 2-letnia Abellia z Janowa Podlaskiego, a wśród ogierów młodszych - 3-letni El Draco z prywatnej hodowli Czesława Gołaszewskiego. Nagrodę dodatkową Best in Show Pure Polish, która jest przyznawana koniom spełniającym wymagania czystości polskiego pochodzenia w rodowodzie, otrzymała 4-letnia klacz Echo Anastazja ze stadniny Chrcynno-Pałac. Fundatorem nagrody jest Polski Związek Hodowców Koni Arabskich.

Janów Podlaski. Na pokazy zgłoszono 117 koni

Na tegoroczne pokazy w Janowie Podlaskim zgłoszono łącznie 117 koni, a na aukcje - 47, w tym 12 koni należących do prywatnych właścicieli. Podczas ubiegłorocznych aukcji Pride of Poland i Summer Sale sprzedano łącznie 24 konie, a ostateczny wynik wyniósł 4,3 mln zł.

Więcej o: