Sejmowe wydatki ministerki Sójki budzą wątpliwości. Centrum Informacyjne Sejmu odpowiada

Posłanka PiS Katarzyna Sójka od początku kadencji wydała prawie 100 tys. zł na tzw. sejmową kilometrówkę, chociaż w oświadczeniach majątkowych nie wymieniła samochodu. Centrum Informacyjne Sejmu wyjaśnia rozbieżności.

W sprawozdaniu za lata 2019-2020, czyli na początku kadencji obecnej ministerki zdrowia Katarzyny Sójki, posłanka PiS wydała łącznie 32 439,91 zł na "przejazdy posłów w związku z wykonywaniem mandatu poselskiego samochodem własnym lub innym" - wynika ze sprawozdania z wydatków na biura poselskie Sójki. Za 2021 r. było to 29 686,76 zł, a najwięcej (34 704,93 zł) wydatkowano w 2022 roku. W sumie wydała 96 831 zł - pisze wirtualnapolska.pl.

Zobacz wideo Sceny w Sejmie. Suski niszczy baner Śmiszka i Treli

Oświadczenie majątkowe Katarzyny Sójki. Nie ma w nim samochodu, ani mieszkania

Tymczasem w oświadczeniach majątkowych obecnej ministerki zdrowia, składanych od początku jej kadencji, ani razu nie wpisano samochodu. Nie ma również żadnych informacji o ewentualnym użyczeniu czy leasingu pojazdu. Z oświadczenia majątkowego za 2022 rok wynika, że Katarzyna Sójka nie ma ani domu, ani mieszkania. Zarobiła natomiast prawie 200 tys. zł z tytułu wykonywania mandatu posła. Złożyło się na to 151 tys. zł uposażenia poselskiego oraz 45 tys. zł diety.

W oświadczeniu wskazała także przychód w wysokości ponad 11 tysięcy złotych z umowy zlecenie. Sójka z zawodu jest lekarką specjalizującą się w chorobach wewnętrznych, ale choć w oświadczeniu napisała, że jest zatrudniona w dwóch placówkach medycznych, nie wykazała przychodów z konkretnie tego tytułu.

Katarzyna Sójka wydała na przejazdy, chociaż nie ma samochodu. Centrum Informacyjne Sejmu wyjaśnia

Centrum Informacyjne Sejmu wyjaśniło, jak ministerka mogła wydać prawie 100 tys. zł na przejazdy na przestrzeni ostatnich lat, skoro nawet nie posiada samochodu. "Rozliczane mogą być przejazdy samochodem własnym lub innym, czyli także niestanowiącym własności posła (a tym samym niefigurującym w oświadczeniu majątkowym). Dokumenty dotyczące rozliczania tego typu wydatków są przechowywane przez posłów w ich biurach poselskich" - wyjaśniło CIS portalowi.

Więcej o: