Polacy męczą się w pracy. Ponad jedna trzecia wyczekuje końca swojej zmiany

Choć unijna dyrektywa work-life balance obowiązuje już od kilku miesięcy, to wielu pracowników wciąż męczy się w pracy, odliczając minuty do zakończenia zmiany. Z badań serwisu pracuj.pl, wynika, że jedna czwarta respondentów jest znużona bieżącymi zadaniami, a ponad 30 proc. wyczekuje końca dyżuru.

Wraz ze zbliżającym się końcem wakacji, powoli ze swoich urlopów wraca wielu Polaków. Serwis pracuj.pl, postanowił sprawdzić jak odpoczywają nasi rodacy, oraz jakie są ich metody na zachowanie odpowiedniej równowagi między pracą a życiem prywatnym. Z badań wynika, że ponad jedna czwarta badanych deklaruje, że są zmęczeni bieżącymi zadaniami, a 36 proc. respondentów przyznało, że codziennie wyczekują zakończenia dnia pracy.

Zobacz wideo Codzienna "praca" oszustów wygląda jak praca w biurze?

Polacy są przemęczeni i znużeni pracą

Anna Goreń starsza specjalistka PR i CSR w pracuj.pl, przyznała, że są to niepokojące dane, które mogą mieć przykre konsekwencje. - Taka sytuacja w długotrwałej perspektywie może wpływać na samopoczucie, a w konsekwencji doprowadzić nawet do wypalenia zawodowego - powiedziała.

Jak się okazuje 27 proc. badanych przyznało, że odczuwają potrzebę zrobienia sobie przerwy w pracy na dłużej niż dwa tygodnie. Jednak nie każdy może sobie pozwolić na tak długie wakacje. Jak więc radzą sobie osoby, które już wykorzystały urlop?

Z badań wynika, że 67 proc. badanych uważa, że już wycieczki na długie weekendy są formą odpoczynku, która pozwala im oderwać się od pracy i życia codziennego. Na popularności zyskuje także tzw. workation, czyli połączenie pracy i wypoczynku.

49 proc. ankietowanych  jest skłonnych do aplikowania na ofertę pracy, jeżeli firma umożliwia pracę zdalną z zagranicy, a niemal połowa Polaków wskazuje, że praca umożliwiająca wykonywanie obowiązków poza terytorium Polski lub w podróży pasuje do nich i czuliby się w niej dobrze.

Co pomaga Polakom w zachowaniu równowagi między pracą a codziennością?

Sporo osób wskazuje na znaczenie aktywności fizycznej. 57 proc. badanych twierdzi, że uprawianie sportu pomaga im zachować sprawność fizyczną, a także intelektualną. Co ciekawe, wiele osób odnajduje spokój w medytacji. Aż 41 proc. badanych stara się znaleźć w ciągu dnia chwilę na wyciszenie i zebranie myśli.

"Żyjemy w bardzo dynamicznym świecie i w środowiskach pracy często okupionych dużym tempem. Nie jest więc zaskoczeniem, że czterech na dziesięciu Polaków medytuje. To daje im przestrzeń na oddech, odrobinę wytchnienia i pozwala wrócić na właściwe tory" - mówi Jolanta Lewandowska-Bitkowska, ekspertka ds. rekrutacji w Pracuj.pl.

Specjalista podkreśla także ważną rolę pozornie mało istotnych rytuałów, a takimi mogą być np. spotkania zespołów. "Jeśli poranne spotkanie zespołu zamienia się w tak zwany 'small talk', to takie spotkanie wciąż ma ogromne znaczenie, bo nie tylko daje nam pewną cykliczność, ale także pozwala budować relacje" - dodała. 

Nawet jedna, mała filiżanka kawy poprawi nastrój

Na jakość pracy i nasze samopoczucie mają także wpływ drobne przyjemności, jak poranna filiżanka kawy czy smaczny posiłek w ciągu dnia. Aż 58 proc. respondentów deklaruje, że rozpoczęcie pracy od dobrej kawy potrafi wprowadzić ich w dobry nastrój. Z kolei obiad może być nie tylko sposobem na chwilę wytchnienia w ciągu dnia, ale także interesującą opcją forma budowy zawodowych więzi.

Odpowiedzi respondentów wskazują na to, że pracownicy na polskim rynku są przeciążeni i zmęczeni swoimi zadaniami, a w konsekwencji wyczekują wolnych chwil i urlopu. Jednocześnie z naszych danych wynika, że standard pracy, jakiego oczekują pracownicy, jest coraz wyższy. To połączenie musi doprowadzić do sytuacji, w której wzrosną także standardy wśród polskich pracodawców, w przeciwnym razie będą musieli oni mierzyć się z wypalonymi pracownikami i cichym odchodzeniem lub trudnością w pozyskaniu nowych talentów

- podsumowuje Jolanta Lewandowska-Bitkowska.

Więcej o: