Jak podaje wprost.pl, powołując się na dane ze wszystkich izb administracji skarbowej w kraju, w Polsce w 2022 roku dochód na poziomie co najmniej miliona złotych rocznie zadeklarowało 43 776 osób. To o 239 więcej niż w 2021 roku. Najwięcej milionerów wciąż mieszka w Warszawie, jednak patrząc na dane z całego województwa mazowieckiego, jest ich mniej niż rok wcześniej (ich liczba spadła z ok. 10 tys. do ok. 9 tys.).
Oprócz Warszawy, milionerzy często wybierają Kraków (ok. 3 tys. osób) i Poznań (1,3 tys. osób). Wraz z zamknięciem podium kończy się jednak lista miast, w których żyje ponad tysiąc osób o tak wysokich dochodach. Czwarte miejsce w zestawieniu zajmuje Gdańsk, gdzie mieszka 932 milionerów. Kolejne miasta to: Wrocław (800 osób), Kielce (771 osób), Bielsko-Biała (697 osób) i Częstochowa (681 osób). Jednak - jak podkreśla portal - w przypadku Śląska liczba osób zarabiających milion złotych może być nieco zawyżona, ponieważ "tamtejsza izba skarbowa jako jedyna w całym kraju nadesłała informacje nie o dochodach, a o przychodach mieszkańców".
Ciekawym punktem w zestawieniu wprost.pl jest Nowy Sącz, w którym mieszka 560 milionerów. To właśnie w tym mieście swoje firmy i biznesy prowadzi wiele osób z listy 100 najbogatszych Polaków, m.in. zajmujący się produkcją lodów bracia Koral czy producent okien dachowych na świecie - Ryszard Florek.
W lutym br. magazyn Forbes opublikował listę 100 najbogatszych Polaków w 2023 roku. Na pierwszym miejscu - podobnie jak rok wcześniej - znalazł się Michał Sołowow z majątkiem o wartości 25,85 mld zł. Jego grupa przemysłowa jest największym producentem polistyrenu do spieniania (EPS) w Europie oraz jednym z największych producentów płytek ceramicznych i wytwórcą desek podłogowych. Drugie miejsce należy do Tomasza Biernackiego (19,85 mld), właściciela sieci Dino. Biernacki wyjątkowo ceni sobie prywatność, przez co media określają go mianem "najbardziej tajemniczego biznesmena w Polsce". Podium zamyka Jerzy Starak z majątkiem wartym 15,21 mld złotych. Trzeci najbogatszy Polak jest większościowym udziałowcem firmy Polpharma, która ma ponad 5 proc. udziału w polskim rynku leków.