Składki na ZUS poszybują w górę. Ile zapłacą przedsiębiorcy?

W związku z przyszłorocznym wzrostem najniższej krajowej od stycznia 2024 wzrośnie także wysokość składek na ubezpieczenie społeczne. Według wyliczeń głównego ekonomisty Federacji Przedsiębiorców Polskich podstawowe składki do ZUS, bez składki na ubezpieczenie zdrowotne przekroczą kwotę 1600 zł miesięcznie.

Wiadomo już, że od stycznia 2024 roku minimalne wynagrodzenie wzrośnie. Na podstawie ustawy budżetowej przyjętej przez Radę Ministrów można wyliczyć wysokość zryczałtowanych składek na ubezpieczenia społeczne. Jak przekazał "Dziennik Gazeta Prawna" przy opracowaniu przyszłorocznego budżetu państwa, rząd zmienił wcześniejsze prognozy dynamiki przeciętnego wynagrodzenia. Zmiany nie są znaczne. Według ekspertów gazety modyfikacja wyniosła 0,1 pkt proc., jednak nawet tak niewielka różnica sprawiła, że przedsiębiorcy będą musieli zapłacić więcej. Ile?

Zobacz wideo Kaźmierczak: Przedsiębiorcy mają problem ze znalezieniem ludzi do pracy i presją płacową

Składki na ZUS znowu w górę. O ile?

Zmiana wysokości płacy minimalnej istotna jest przede wszystkim w kontekście wysokości składek na ubezpieczenie społeczne przedsiębiorców. W Polsce według serwisu Business Insider, zarejestrowanych jest blisko 2 mln jednoosobowych działalności gospodarczych. Aktualnie właściciele podobnych przedsiębiorstw odprowadzają do ZUSu 1418 zł. Według eksperta Łukasza Kozłowskiego, głównego ekonomisty Federacji Przedsiębiorców Polskich, zmiana wysokości średniej płacy sprawiła, że od nowego roku będzie to już 1600,32 zł.

- Wspomniana zmiana wysokości składek obliczonych na podstawie prognoz budżetowych nie jest duża, choć przybliża ona łączny wzrost składek na ubezpieczenia społeczne w 2024 roku - podkreślił ekspert w rozmowie z "DGP". Według wyliczeń chodzi o zaledwie 6,14 zł miesięcznie więcej, niż planowano dotychczas. Wydaje się niewiele, jednak zdaniem eksperta, dzięki temu Fundusz Ubezpieczeń Społecznych może zyskać nawet 87 mln zł więcej, niż zakładano. 

Ile zapłacą przedsiębiorcy przez wzrost najniższej krajowej?

Według aktualnych wyliczeń tak będą wyglądać minimalne stawki dla przedsiębiorców w 2024 roku:

  • składka emerytalna - 916,35 zł,
  • składka rentowa - 375,55 zł,
  • składka chorobowa - 115,01 zł,
  • składka wypadkowa - 78,40 zł,
  • Fundusz Pracy - 115,01 zł.

Łącznie przedsiębiorcy zapłacą o 181,84 zł miesięcznie więcej niż dotychczas. Nie jest to jednak rekordowa suma. Do najwyższej skali wzrostu doszło w 2023 roku, kiedy podwyżka wynosiła aż 207,20 zł. Warto zaznaczyć również, że nie tylko składki na ubezpieczenie społeczne zostaną zwiększone. Podniesiona zostanie także minimalna składka zdrowotna. Do końca 2023 roku przedsiębiorcy będą jeszcze płacić 314,10 zł, jednak już od stycznia stawka ta wzrośnie do 381,78 zł. 

Więcej o: