Mały ZUS Plus wydłużony o rok. Część osób będzie musiała zapłacić więcej przez legislacyjny chaos

Można już skorzystać z możliwości wydłużenia ulgi Mały ZUS Plus. Prezydent Andrzej Duda podpisał jednak ustawę z opóźnieniem. Przez to część osób, którym przysługuje wydłużenie Małego ZUS Plus, będzie musiała zapłacić wyższą stawkę składki.

Mały ZUS Plus został wydłużony o dwanaście miesięcy. Ustawa została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę z dużym opóźnieniem. To wywołało legislacyjny chaos, bo vacatio legis ustawy trwało ledwie tydzień - zmiany weszły więc w życie po siedmiu dniach od podpisu prezydenta. A to sprawiło, że część przedsiębiorców, którym przysługuje wydłużenie Małego ZUS Plus, będzie przez miesiąc musiała zapłacić pełną składkę. 

Zobacz wideo Abramowicz: W Polsce nie ma znaczenia, czy się zarobiło, czy nie, składkę do ZUS-u trzeba zapłacić

Mały ZUS Plus. Część osób zapłaci przez miesiąc więcej

Z wydłużonego okresu obowiązywania Małego ZUS Plus mogą skorzystać osoby, które przynajmniej w jednym miesiącu w 2023 r. korzystały z tej ulgi. Wydłużenie o 12 miesięcy zostanie automatycznie doliczone, jeśli nie skończył się okres 36 miesięcy ulgi do sierpnia 2023 r. To samo dotyczy osób, którym ulga kończy się 31 lipca. Ale jeśli nie poczekali do ostatniej chwili i wyrejestrowali się z ulgi wcześniej, a jednocześnie zarejestrowali się na normalnych zasadach ZUS, będą musieli zapłacić większą składkę. 

A to dlatego, że przedłużenie Małego ZUS Plus będzie obowiązywać od pierwszego dnia kolejnego miesiąca od złożenia wniosku. Zatem, jeśli złożysz dokument ZUS ZUA/ZUS ZZA w sierpniu 2023 r., zostaniesz objęty przedłużeniem ulgi od 1 września 2023 r.

- Przedsiębiorcy, którzy do końca lipca byli na Małym ZUS Plus, są w najgorszej sytuacji, bo jest bałagan prawny. Jeśli przed podpisaniem przez prezydenta ustawy nowelizującej złożyli zgłoszenie rejestracyjne, czyli ktoś się wyrejestrował z Małego ZUS Plus i zarejestrował na normalne zasady ZUS, to nie miał szansy na to, żeby zgłosić się na wydłużenie Małego ZUS Plus od 1 sierpnia -  tłumaczy w rozmowie z Business Insiderem Izabela Leśniewska, doradczyni podatkowa z kancelarii Alo-2. Tak samo wygląda sytuacja osób, którym Mały ZUS Plus skończył się wcześniej w tym roku. Im też przepada jeden miesiąc z obniżonymi składkami

Mały ZUS Plus. Jak działa ulga?

Dzięki programowi osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą opłacać składki na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru, której wysokość będzie zależeć od dochodów z działalności gospodarczej w poprzednim roku kalendarzowym, czyli za 2022 r. Z Małego ZUS Plus można korzystać przez maksymalnie 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy prowadzenia firmy. W Sejmie trwają jednak prace nad zniesieniem tych limitów.

Ulga dotyczy tylko składek na ubezpieczenia społeczne. Składkę zdrowotną przedsiębiorca opłaca w pełnej wysokości. Można z niej skorzystać jeśli:

  • roczny przychód z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej w poprzednim roku kalendarzowym nie przekroczył kwoty 120 tys. zł,
  • w poprzednim roku kalendarzowym prowadzili działalność przez co najmniej 60 dni.
  • podstawa wymiaru składek na Mały ZUS Plus nie może przekroczyć 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego na dany rok,
  • nie może być też niższa niż 30 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w danym rok.
Więcej o: