Program Dobry Start skierowany jest do rodziców i opiekunów prawnych uczniów, którzy wraz z rozpoczęciem roku szkolnego muszą podołać wydatkom związanym z zakupem książek i pozostałego wyposażenia szkolnego. Jednorazowy zastrzyk gotówki może zostać przyznany uczniom szkół podstawowych i ponadpodstawowych, a także wychowankom szkół policealnych i dla dorosłych (o ile spełniają oni kryteria wieku). 300 plus nie przysługuje natomiast dzieciom uczęszczającym do przedszkoli, czy studentom bez względu na ich tryb studiów.
Czas przeznaczony na składanie wniosków o 300 plus obejmuje okres od 1 lipca do 30 listopada bieżącego roku. Każdy, kto pokusi się o złożenie wniosku o jednorazowe świadczenie w tym terminie, spełniając przy tym wymagania, może liczyć na dofinansowanie wydatków szkolnych. Problem w tym, że nie każdy beneficjent programu Dobry Start otrzyma pieniądze dokładnie tym samym terminie. Kluczowa jest tu data 31 sierpnia. Jeśli dokumenty potrzebne do ubiegania się o 300 plus trafią do ZUS do końca miesiąca, 300 zł trafi na konta świadczeniobiorców najpóźniej 30 września. Osoby, które nie zdążyły dosłać dokumentów w podanym terminie, lub później zdecydowały się na złożenie wniosku, mogą czekać na jednorazowe świadczenie nawet dwa miesiące dłużej.
Wnioski o przyznanie 300 zł w ramach programu Dobry Start można wypełniać i składać drogą elektroniczną. Posłużą nam do tego: aplikacja mZUS, portal Platformy Usług Elektronicznych ZUS i Emp@tia oraz system bankowości internetowej. Informację zwrotną o przyznaniu świadczenia bądź odmowie również otrzymamy w formie elektronicznej.