Tymczasowy prezes PKO BP dostał zgodę KNF, więc już nie będzie tymczasowym prezesem

Dariusz Szwed może już oficjalnie pełnić rolę prezesa PKO BP, Komisja Nadzoru Finansowego wydała zgodę. Szwed kieruje bankiem już od kwietnia, ale stanowisko otrzymał warunkowo i było ono uzależnione właśnie od decyzji KNF.

"Komisja jednogłośnie wyraziła zgodę na powołanie Dariusza Szweda na stanowisko Prezesa Zarządu Powszechnej Kasy Oszczędności Banku Polskiego SA" - podała KNF w komunikacie w czwartek 31 sierpnia. Gazeta.pl jako pierwsza pisała, że to właśnie Dariusz Szwed zostanie nowym szefem PKO BP. 14 kwietnia rada nadzorcza banku powołała go na stanowisko wiceprezesa i jednocześnie na stanowisko prezesa, ale pod warunkiem i dopiero od dnia wyrażenia zgody przez KNF. Szwedowi powierzono też zadanie kierowania pracami zarządu, co też robił przez ostatnie cztery miesiące. 

Zobacz wideo Skąd się biorą tak duże zyski banków w Polsce? Kiedy koniec bankowego El Dorado?

Nowy prezes PKO BP. Kim jest Dariusz Szwed?  

Jak wyjaśniało PKO BP w kwietniu, Dariusz Szwed ma prawie trzydziestoletnie doświadczenie w sektorze finansowym. Od 2021 roku pełnił funkcję członka zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego, w którym nadzorował obszar biznesu oraz operacji bankowych, a wcześniej obszar IT oraz funduszy europejskich, jak również realizację wewnętrznego filaru "Transformacja cyfrowa i procesowa strategii banku na lata 2021-2025". W latach 2019-2021 Szwed pełnił funkcję wiceprezesa zarządu Alior Banku, w którym nadzorował całość biznesu instytucji - sprzedaż i produkty dla klienta detalicznego oraz biznesowego, działalność skarbową oraz obszar private banking i biuro maklerskie. Jednocześnie był prezesem zarządu Alior TFI. Dariusz Szwed był też członkiem kilku wewnętrznych komitetów banku, w tym komitetu kredytowego.

Wcześniej (od roku 1995) był związany z Santander Bank Polska, m.in. jako dyrektor departamentu private bankingu, gdzie odpowiadał za nadzór nad kompleksową działalnością biznesową, obejmującą także ryzyko operacyjne, kredytowe i reputacyjne tego obszaru. Nadzorował również detaliczną część działalności biura maklerskiego tego banku. Ponadto był członkiem zespołu zarządzającego fuzją Santander Bank Polska i wydzielonej części Deutsche Banku, w którym odpowiadał za analizę i wdrażanie docelowych rozwiązań biznesowych private bankingu w powstałej jednostce. 

Przetasowania w PKO BP 

PKO BP przechodziło w ostatnich dwóch latach już kilka kadrowych trzęsień ziemi. Na jego czele stali już Zbigniew Jagiełło, Jan Emeryk Rościszewski, Iwona Duda oraz Paweł Gruza. Poprzednie władze banku popadły w konflikt z rządem. - Jarosław Kaczyński bardzo się wkurzył na to, że zarząd PKO BP nie realizował poleceń z rządu - tłumaczył nam w kwietniu jeszcze tylko zapowiedzi poważnych ruchów kadrowych jeden z polityków obozu władzy. Powody? Polityka banku - wbrew rządowi - miała polegać na ociąganiu się i proponowaniu zbyt niskich oprocentowań dla depozytów. 

Więcej o: