PKO BP może wkrótce przejąć inny bank. Prezes komentuje: Decyzja lada chwila

PKO Bank Polski wkrótce może podjąć decyzję w sprawie akcji Banku Pocztowego - przekazał Dariusz Szwed, wiceprezes PKO BP kierujący pracami zarządu. Oznaczałoby to przejęcie 800 tysięcy klientów.

O tym, że Poczta Polska rozważała sprzedaż Banku Pocztowego, pisaliśmy już w 2018 roku.  Finalnie jednak do transakcji nie doszło, a temat powrócił w 2022 roku. PKO BP informował, że rozważa odkupienie od Poczty Polskiej pakietu 75 proc. minus 10 akcji Banku Pocztowego. (PKO BP jest już akcjonariuszem mniejszościowym - posiada 25 proc. plus dziesięć akcji banku - przyp.red).

- Podtrzymujemy gotowość dokapitalizowania Banku Pocztowego, zgodnie z naszymi udziałami w tym banku (...), co do samej transakcji (...) to decyzję podejmiemy pewnie lada chwila - powiedział w czwartek Dariusz Szwed, wiceprezes PKO BP kierujący pracami zarządu, którego cytuje TVN24 BiŚ.

Zobacz wideo Skąd się biorą tak duże zyski banków w Polsce? Kiedy koniec bankowego El Dorado?

Na początku sierpnia media informowały, że PKO BP może rozważyć zakup Velo Banku. - Analizujemy i myślimy o tym, ale będziemy kierować się decyzją biznesową, korzyścią dla banku i korzyścią dla klientów oraz potencjałem rozwoju grupy PKO BP - powiedział w czwartek 10 sierpnia Dariusz Szwed, wiceprezes PKO BP. 

Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG) pod koniec czerwca br. rozpoczął proces sprzedaży Velo Banku (dawny Getin Bank). W grudniu 2022 roku Velo Bank był dziewiątym bankiem w Polsce pod względem wolumenu pożyczek brutto. 

Z Bankiem Pocztowym w struktury PKO BP weszłoby ok. 800 tys. klientów

PKO BP pod koniec ubiegłego roku informowało, że prace przygotowawcze dotyczące ewentualnego nabycia przez bank pakietu akcji Banku Pocztowego są na wczesnym etapie, a docelowa struktura rozważanej transakcji i jej warunki komercyjne oraz prawne zależą od negocjacji pomiędzy stronami.

Bank Pocztowy jest polskim bankiem detalicznym, który powstał w Bydgoszczy w 1990 roku. Z jego usług korzysta ponad 800 tys. klientów. Z najnowszych informacji przekazywanych przez PKO BP wynika, że zysk Grupy Kapitałowej PKO Banku Polskiego w I połowie 2023 r. przekroczył 2 mld złotych.

Więcej o: