O tym, że Poczta Polska rozważała sprzedaż Banku Pocztowego, pisaliśmy już w 2018 roku. Finalnie jednak do transakcji nie doszło, a temat powrócił w 2022 roku. PKO BP informował, że rozważa odkupienie od Poczty Polskiej pakietu 75 proc. minus 10 akcji Banku Pocztowego. (PKO BP jest już akcjonariuszem mniejszościowym - posiada 25 proc. plus dziesięć akcji banku - przyp.red).
- Podtrzymujemy gotowość dokapitalizowania Banku Pocztowego, zgodnie z naszymi udziałami w tym banku (...), co do samej transakcji (...) to decyzję podejmiemy pewnie lada chwila - powiedział w czwartek Dariusz Szwed, wiceprezes PKO BP kierujący pracami zarządu, którego cytuje TVN24 BiŚ.
Na początku sierpnia media informowały, że PKO BP może rozważyć zakup Velo Banku. - Analizujemy i myślimy o tym, ale będziemy kierować się decyzją biznesową, korzyścią dla banku i korzyścią dla klientów oraz potencjałem rozwoju grupy PKO BP - powiedział w czwartek 10 sierpnia Dariusz Szwed, wiceprezes PKO BP.
Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG) pod koniec czerwca br. rozpoczął proces sprzedaży Velo Banku (dawny Getin Bank). W grudniu 2022 roku Velo Bank był dziewiątym bankiem w Polsce pod względem wolumenu pożyczek brutto.
PKO BP pod koniec ubiegłego roku informowało, że prace przygotowawcze dotyczące ewentualnego nabycia przez bank pakietu akcji Banku Pocztowego są na wczesnym etapie, a docelowa struktura rozważanej transakcji i jej warunki komercyjne oraz prawne zależą od negocjacji pomiędzy stronami.
Bank Pocztowy jest polskim bankiem detalicznym, który powstał w Bydgoszczy w 1990 roku. Z jego usług korzysta ponad 800 tys. klientów. Z najnowszych informacji przekazywanych przez PKO BP wynika, że zysk Grupy Kapitałowej PKO Banku Polskiego w I połowie 2023 r. przekroczył 2 mld złotych.