Straż miejska zyska nowe uprawnienia? Za brak CEEB nałoży grzywnę. Jest projekt MSWiA

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowała nowelizację przepisów, które rozszerzą uprawnienia straży miejskiej. Dziękim nim strażnicy będą egzekwować prawo także w zakresie wpisów do CEEB.

Wraz z początkiem 2021 roku rząd wprowadził rejestr informacji o źródłach ciepła i paliwach spalanych w celu ogrzewania lokali mieszkalnych i niemieszkalnych, czyli Centralną Ewidencję Emisyjności Budynków (CEEB). Każdy właściciel lub zarządca nieruchomości (w przypadku kamienic, bloków i apartamentowców) miał 12 miesięcy na zgłoszenie, z jakiego ogrzewania korzysta (termin minął 30 czerwca 2022 roku). Jest duże prawdopodobieństwo, że niebawem skontroluje to straż miejska.

Zobacz wideo 1,5-miesięczne dziecko zatrzaśnięte w samochodzie. Mundurowi wybili szybę

Straż miejska będzie miała rozszerzone uprawnienia. Jest projekt

Grzywny za brak rejestru CEEB obowiązują na razie tylko w teorii, bo w praktyce okazało się, że nikt nie ma prawnych umocowań, by je egzekwować - pisał portalsamorzadowy.pl. Niebawem może się to jednak zmienić. 

MSWiA zapowiedziało projekt nowelizacji przepisów dotyczących uprawnień strażników miejskich oraz gminnych. Gdy wejdą w życie, funkcjonariusze będą mogli przeprowadzać kontrole mieszkań pod kątem wypełnienia obowiązku wpisania nieruchomości do rejestru, a także będą mogli ukarać tych, którzy się z tego obowiązku nie wywiązali.

MSWiA: Minimalizowanie liczby nieprawidłowości. Politycy popierają

MSWiA w uzasadnieniu stwierdziło, że nowe prawo ma mieć funkcję prewencyjną i dyscyplinującą. "Będzie także służyło władzom gmin do weryfikowania realizacji nałożonego na właścicieli i zarządców budynków i lokali obowiązku. Powyższe pozwoli na minimalizowanie liczby nieprawidłowości w tym zakresie, przez co wzmocni także realizację systemowych działań ukierunkowanych na poprawę jakości powietrza w Polsce" - czytamy. Na razie to jedynie projekt, ale jest szerokie, ponadpartyjne poparcie dla takiej inicjatywy - podaje portal domiporta.pl.

Więcej o: