Analityk o inflacji, prognozach Glapińskiego i niespodziankach Orlenu. "To zabawne"

- Prezes NBP Adam Glapiński zapowiedział, że inflacja we wrześniu będzie w okolicach 8,5 proc. Co bardziej zabawne, wiedział we wrześniu, że tak będzie - skomentował Piotr Kuczyński, analityk Domu Inwestycyjnego Xelion w "Studiu Biznes". Gość programu opowiedział również o wpływie inflacji na nasze oszczędności.
Zobacz wideo Piotr Kuczyński: Dla długoterminowych inwestycji podatek Belki powinien być zniesiony

Ceny paliw na stacjach w Polsce wyraźnie spadają. - Orlen nam codziennie robi niespodzianki, mimo że ceny ropy (na rynkach surowcowych - red.) bardzo szybko rosną - powiedział Piotr Kuczyński, analityk dom inwestycyjnego Xelion w "Studio Biznes".

Piotr Kuczyński w "Studio Biznes" o Orlenie i inflacji

Serwis "Polityka Insight" pisał we wtorek, że "Orlen korzysta ze strategicznych rezerw paliw, by utrzymać niski poziom cen na stacjach". - Słyszałem o tym. Słyszałem również, że Orlen stanowczo zaprzecza. Więc jaka jest prawda? - skomentował analityk.

Gość programu mówił również o problemach z inflacją, w tym inflacją bazową (spadła w sierpniu do 10 proc. rok do roku). - Jak zapowiedział prezes NBP Adam Glapiński, inflacja główna we wrześniu będzie w okolicach 8,5 proc. Co bardziej zabawne, rzeczywiście 5 czy 6 września to wiedział i rzeczywiście tak będzie. Dlaczego? Bo rząd wstecznie obniżył cenę energii o 12 proc. - skomentował analityk.

Piotr Kuczyński o wpływie inflacji na nasze oszczędności

Piotr Kuczyński mówił również o obligacjach. - Jestem przekonany, że po wyborach, w październiku lub w listopadzie, rentowności obligacji zostaną zmienione - mówił Kuczyński. - Podatek Belki dla długoterminowych inwestycji powinien zostać zniesiony. Zobaczymy, kto wygra wybory. W tej chwili sytuacja jest prosta. Trzeba starać się unikać strat na inflacji - dodał. Wyjaśnił, jakich inwestycji mogą ewentualnie próbować młodsze osoby.

Więcej o: