Rosja mierzy się z niedoborem benzyny i oleju napędowego. Efekt? Wprowadziła zakaz eksportu paliwa

Rosja ma poważne problemy. W związku z pojawiającymi się niedoborami paliwa, państwo zdecydowało się na wprowadzenie ograniczeń dotyczących eksportu na rynek międzynarodowy. Jednak nie dotyczy to wszystkich państw, które kupują paliwa od Federacji Rosyjskiej. Są wyjątki.

Rosja tymczasowo wprowadziła natychmiastowy zakaz eksportu benzyny i oleju napędowego do innych państw. Podjęcie takich działań ma pomóc w ustabilizowaniu sytuacji na rynku paliw w kraju, jak donosi agencja Reuters. Jednak ograniczenia nie dotyczą wszystkich. Paliwa dostarczane w ramach umów międzyrządowych członkom Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej, która jest kierowana przez Moskwę, nadal będą eksportowane. Oznacza to, że zakaz nie obejmie Białorusi, Kazachstanu, Armenii oraz Kirgistanu.

Zobacz wideo Pawlak o transformacji energetycznej i imporcie węgla. "Zostałem zaatakowany"

Rosja wprowadza zakaz eksportu paliw

"Tymczasowe ograniczenia pomogą ustabilizować rynek paliw w kraju, co z kolei obniży ceny dla konsumentów" - przekazał rząd w oświadczeniu. Ponadto ministerstwo energii stwierdziło, że podjęcie takich działań "zapobiegnie nieautoryzowanemu 'szaremu' eksportowi paliw silnikowych". Jednak co ciekawe, jeszcze kilka dni temu podczas forum w Tiumeniu, Aleksandr Nowak, który jest wicepremierem Rosji, twierdził, że paliw nie brakuje. "Nie ma u nas deficytu paliw, dane produkcyjne pokazują, że w tym roku wytwarzamy ich więcej niż w 2022 roku" - mówił cytowany przez "Rzeczpospolitą". 

Z kolei jak podaje agencja, w Moskwie paliwa brakuje już od kilku miesięcy. Hurtowe ceny wzrosły, a kryzys może mieć znaczny wpływ na wybory prezydenckie, które odbędą się w marcu przyszłego roku. Zdaniem specjalistów, jednym z głównych czynników, który sprawił, że Rosja ma problem z paliwami, jest słaby kurs rubla. Ponadto działania podjęte przez Federację Rosyjską odbiją się także na rynkach paliwowych innych państw. 

"Pomimo tego, że jest to tylko tymczasowy zakaz, jego wpływ jest znaczący, ponieważ Rosja pozostaje kluczowym eksporterem oleju napędowego na rynki światowe" - twierdzi Alan Gelder, wiceprezes ds. rafinacji, chemikaliów i rynków ropy naftowej w firmie konsultingowej Wood Mackenzie Ltd. "Globalny system rafineryjny będzie miał trudności z zastąpieniem utraconych rosyjskich wolumenów w czasie, gdy globalne zapasy oleju napędowego są już na niskim poziomie" - ocenił. Tylko w 2022 roku Rosja wyeksportowała  4,817 mln ton benzyny i prawie 35 mln ton oleju napędowego.

Więcej o: